20 درصد افراد جامعه از آفت دهان رنج می برند

به گزارش نقطه سر خط، یک فوق تخصص روماتولوژی بچه ها گفت: آفت دهان یکی دردناک ترین دردهایی است که در قسمت داخلی دهان دیده می گردد.

20 درصد افراد جامعه از آفت دهان رنج می برند

در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما ودود جوادی پروانه، فوق تخصص روماتولوژی بچه ها و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در مورد آفت دهان در بچه ها شرح داد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که آفت دهانی چیست، گفت: آفت دهانی، زخم دردناکی است که در 20 درصد افراد جامعه و در هر دو جنس دیده می گردد. این زخم ها در قسمت های داخلی لب ها، کف دهان، سطح زبان و سقف دهان ظاهر می شوند که معمولاً با ایجاد ضایعات فرورفته ای در مخاط دهان همراه است.

او آفت ها را به سه دسته تقسیم کرد:

1-آفت مینور (کوچک) که همراه با ضایعات کمتر از یک سانتی متر است و پس از 7 الی 10 روز بهبود می یابند.

2-آفت ماژور (بزرگ) که همراه با ضایعات بزرگتر از 1 سانتی متر است و جهت بهبودی این زخم ها یک ماه زمان احتیاج است.

3-آفت های کنار هم قرار گرفته که سطوح زیادی را اشغال می نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که دلیل بروز آفت چیست و آیا امکان پیشگیری از این بیماری وجود دارد، گفت: دلیل اصلی بروز آفت تعیین نیست؛ اما یک سری عوامل، فرد را مستعد ابتلا به آفت می نمایند. ضربه ها که به شکل مستقیم و یا گاز گرفتگی ناخودآگاه به وسیله خود شخص اتفاق می افتند. مواد محرک مانند انواع اسانس ها و اضافه کردنی های غذایی. انواع مرکبات، نیترات داخل آب آشامیدنی. ابتلا به برخی از عفونت ها مانند آبله مرغان، تبخال، ایدز، بیماری های روماتیسمی، استرس ها، تغییرات هورمونی، سندروم پیش از قاعدگی و علل ژنتیک در بروز زخم های آفت، تاثیرگذارند.

او گفت: برخی از مواد غذایی تحریک نماینده هستند و افراد با مصرف این مواد غذایی دچار آفت دهانی می شوند. از این منابع مهم غذایی می توان به شیر گاو، قهوه و شکلات، پنیر، سیب زمینی، مرکبات، آجیل ها و دارچین اشاره نمود.

وی توضیح داد: افراد مستعد به بروز آفت، باید از علل ذکر شده دوری نمایند.

جوادی پروانه کمبود مواد تغذیه ای در افراد مبتلا به آفت را از دیگر عوامل تحریک نماینده این بیماری دانست و گفت: 20 درصد افرادی که آفت می زنند، کمبود آهن دارند. کمبود روی، ویتامین ب2، ب6، ب12، ویتامین دی، ویتامین ای و سلنیوم، می تواند باعث ایجاد و یا تشدید آفت گردد.

این فوق متخصص روماتولوژی در پاسخ به این سوال که چه علائم همراهی در آفت دهانی، باعث شک در تشخیص می شوند، گفت: آفت، تست تشخیصی ندارد و تنها با معاینه پزشک و خصوصیات ظاهری تشخیص داده می گردد.

وی ادامه داد: زخمی که درد ندارد، خوب هم نمی گردد و محدود به یک نقطه هم نیست، آفت نیست؛ اما زخمی که فرو رفته باشد (خاکستری، زرد یا سفید باشد) و هاله قرمز در اطراف آن وجود داشته باشد و مهمتر از همه، درد داشته باشد، آفت است.

وی توضیح داد: زخم های تاولی و آبکی آفت نیستند و ممکن است این ضایعات در پی بیماری های ویروسی یا عفونی و یا حتی ناشی از بیماری های خود ایمنی باشند.

او گفت: آفت های طول کشنده و تکرار شونده ممکن است از عوارض بیماری ایدز باشند. سندروم بهجت و سندروم مارشال (تب بالا در فواصل تعیینی از ماه، همراه با غدد لنفاوی برجسته) همراه با آفت دهانی هستند، افتراق آفت ساده دهان با آفت های در پی عوارض این گونه بیماری ها اهمیت ویژه ای دارد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که چه آفتی احتیاج به توجه ویژه دارد، گفت: اگر بیمار در کنار آفت علامت های دیگری مانند تب، بدن درد، درد مفصلی، بثورات جلدی، برجستگی غدد لنفاوی، اسهال و درد شکمی، تهوع و استفراغ و سردرد داشته باشد، آفتی است که احتیاج به توجه خاص دارد.

وی تاکید نمود در آفت تکرار شونده در کودک، حتما به متخصص روماتولوژی مراجعه نمایند.

وی اضافه کرد: بچه های که تمایل به خوردن و نوشیدن ندارند، ممکن است آفت دهانی داشته باشند. بزرگترین مشکل در این زمان، کم آبی بدن است و کودک ممکن است، دچار تبعات کم آبی گردد. با تماشا علائم بی اشتهایی در کودک، والدین داخل دهان کودک را به خوبی معاینه نمایند و در صورت علائم آفت از مایعات خنک استفاده نمایند تا کودک دچار کم آبی نگردد.

نقطه سر خط علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "20 درصد افراد جامعه از آفت دهان رنج می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 درصد افراد جامعه از آفت دهان رنج می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید