چین: علی رغم اقدامات آمریکا آماده همکاری برای حفظ برجام هستیم

به گزارش نقطه سر خط، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز جمعه اعلام کرد این کشور علی رغم اقدامات آمریکا آماده همکاری با سایر طرف ها جهت حفظ توافق هسته ای برجام است.

چین: علی رغم اقدامات آمریکا آماده همکاری برای حفظ برجام هستیم

به گزارش گروه بین الملل نقطه سر خط، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز جمعه در کنفرانس خبری روزانه ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا در لغو معافیت های تحریمی مربوط به همکاری های هسته ای با ایران بر آمادگی کشورش برای همکاری با سایر طرف ها جهت حفظ برجام تأکید کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سئوالی درباره اقدام اخیر آمریکا برای لغو معافیت های تحریمی مربوط به همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران گفت: ساز کارهای منظور شده در این توافق، برای ایجاد توازن در تعهدات ایران در زمینه منع اشاعه هسته ای و حقوق این کشور برای برخورداری از مصارف صلح آمیز هسته ای هستند.

وی اضافه کرد: پیروی از این ساز و کارها و عمل بر اساس آنها در راستای منافع مشترک عمومی و یک مسئولیت مشترک است.

لیجیان در ادامه گفت: آمریکا انتخاب کرده که به سیاست فشار حداکثری علیه ایران رو بیاورد. این کشور علاوه بر خروج از برجام با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، تلاش ها برای ممانعت از اجرای توافق توسط سایر طرف ها را هم تشدید کرده است.

وی اضافه کرد: تصمیم اخیر این کشور برای لغو معافیت های تحریمی مربوط به پروژه های هسته ای، در پیشرفت های حاصل شده در زمینه منع اشاعه هسته ای در دنیا و همچنین تلاش های جمعی برای حفظ برجام اخلال ایجاد می کند. این اقدام نشان دهنده الگوی همیشگی این کشور در توسل به اقدامات یکجانبه و مبتنی بر هژمونی است. چین قاطعانه با این مسئله مخالف است.

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد: چین آماده است با سایر طرف ها جهت حفظ این توافق و حراست از حقوق و منافع قانونی خودش همکاری کند.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه در بیانیه ای اعلام نمود دولت ترامپ قصد دارد به سیاست صدور معافیت های تحریمی برای روسیه، چین و شرکت های اروپایی جهت همکاری با برنامه هسته ای ایران سرانجام دهد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی که جزئیات بیشتری داشت نوشت دولت ترامپ معافیت های تحریمی ناظر بر همکاری های بین المللی برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، تأمین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف شده و پسماند رآکتور هسته ای را تمدید نکرده است.

روزنامه واشنگتن پست اما مدعی شده بود که دولت ترامپ معافیت جداگانه ای که قبل از حصول برجام صادر می شده و مربوط به همکاری های بین المللی در نیروگاه اتمی بوشهر است را به مدت 90 روز تمدید خواهد کرد.

همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران، یکی از بندهای توافق هسته ای سال 2015 با گروه 1+5 است. بر این اساس، دولت آمریکا معافیت هایی را برای برخی از تحریم های یکجانبه مربوط به صادرات اقلام قابل استفاده در برنامه هسته ای به ایران، صادر کرد. این معافیت ها تا قبل از اعلام اخیر پامپئو هر بار تمدید شده بود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "چین: علی رغم اقدامات آمریکا آماده همکاری برای حفظ برجام هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: علی رغم اقدامات آمریکا آماده همکاری برای حفظ برجام هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید