ناصرالدین شاه میهمان دربار انگلیس

به گزارش نقطه سر خط، خبرنگاران - ناصرالدین شاه قاجار اولین پادشاه ایرانی بود که در رأس هیئت حاکمه برای بازدید از تمدن و تکنولوژی غرب راهی اروپای مدرن شد.

ناصرالدین شاه میهمان دربار انگلیس

به گزارش مجله تاریخ نقطه سر خط ، ناصرالدین شاه در دوران سلطنت خود سه بار به کشورهای اروپایی سفر کرد و در خلال آن ضمن و گشت گذار و سرگرمی با پیشرفت صنعت و تکنولوژی در این کشورها آشنا شد.

نخستین سفر ناصرالدین شاه به خارج از کشور در 1287ق و به دعوت فرانسوا ژزف اول امپراتور اتریش به طور رسمی و به عنوان بازدید از نمایشگاه بین المللی وینه صورت گرفت.

ناصرالدین شاه از رشت با کشتی های روسی به استراخان و بعد به تساریتسین رفتند و از راه زمینی به مسکو و از آن جا به پترزبورگ (مرکز روسیه تزاری)عزیمت کردند. آلمان، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، فرانسه، سوئیس، اتریش و ترکیه عثمانی مقصدهای اولین سفر او به فرنگ بودند.

سفر دوم ناصرالدین شاه اما به طور غیر رسمی و در سال 1295ق. صورت گرفت و میرزا حسین خان سپهسالار و امین السلطان و تنی چند از شاهزادگان او را همراهی می کردند. سفر از راه تفلیس و ولادی قفقاز و مسکو و پترزبورگ و برلین و پاریس و در بازگشت از اتریش و روسیه به ایران انجام گرفت.

اما سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا آخرین سفر او بود که از سال 1306 تا1307 ق. به طور رسمی انجام شد. در این سفر امین السلطان همراه شاه بود و شاه از کشورهای اروپای مرکزی و غربی تماشا کرد.

بر اساس آنچه در سفرنامه ناصرالدین شاه آمده است شاه و همراهانش در اول ربیع الثانی 1323 ق. خاک کشور را ترک کردند و دقیقاً 100 روز را به سیر و سیاحت در اتریش، فرانسه، انگلستان، بلژیک و روسیه گذراندند.

به گزارش این سفرنامه در سومین سفر ناصرالدین شاه به فرنگ مذاکره دربارۀ مسائل سیاسی و مالی از قبیل توسعه کشت چای در گیلان و مذاکرات عین الدّوله صدراعظم با مهندسین فرانسوی برای تأسیس سدّی در اهواز و خرید چند دستگاه تلفن برای دربار، صورت گرفت. در عکس دیده نشده ای که در زیر مشاهده می کنید و مربوط به سومین سفرناصرالدین شاه به فرنگ است او پس از ملاقات با خاندان سلطنتی انگلیس در مقابل خانه هتفیلد با مقامات انگلیسی عکس یادگاری می گیرد.

نقل است سفارت انگلیس در تهران با وجود بی میلی پادشاه انگلیس چند بار برای دعوت رسمی از ناصرالدین شاه اصرار کرد چرا که بیم آن می برد که نرفتن وی به انگلستان نفوذ این کشور را کم و شاه را به روس ها نزدیکتر کند. پایان پس از دعوت رسمی، سفر به انگلستان مهیا شد و شاه در سوم ذی القعده 1306 وارد این کشور شد و در در باغ هتفیلد در منطقه هرت فوردشایر به ملاقات خاندان سلطنتی رفت.

خاندان سلطنتی در همین مکان میهمانی مجللی به افتخار وی ترتیب دادند که به گزارش روزنامه دیلی تلگراف مجموعه ای شگفت انگیز از حضور شخصیت ها و نمایش مد و زیبایی بود.

گفته می گردد در همین میهمانی مجلل بود که تالبوت به ملاقات شاه آمد و پیشنهاد گرفتن امتیاز فروش و صدور دخانیات ایران را با ناصرالدین شاه مطرح نمود و شاه با دادن امتیاز موافقت کرد. در این عکس شاه ادوارد هفتم (نفر اول از چپ) و ملکه الکساندرا (نفر سمت راست ناصرالدین شاه) و تنی چند از اشراف زادگان در کنار ناصرالدین شاه قاجار دیده می شوند.

منبع: فرادید

به "ناصرالدین شاه میهمان دربار انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناصرالدین شاه میهمان دربار انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید