ربیعی: همه توطئه ها علیه ایران را نقش بر آب نموده ایم ، انزوای امروز آمریکا محصول شکیبایی دولت است

به گزارش نقطه سر خط، سخنگوی دولت نوشت: انزوای دیپلماتیک امروز آمریکا محصول شکیبایی ما در همان روزی است که دونالد ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج گردد.

ربیعی: همه توطئه ها علیه ایران را نقش بر آب نموده ایم ، انزوای امروز آمریکا محصول شکیبایی دولت است

به گزارش گروه سیاسی نقطه سر خط، علی ربیعی سخنگوی دولت در یادداشتی به بهانه کوشش آمریکا برای سازوکار ماشه علیه ایران نوشت:

آمریکا سی روز پیش در اقدامی خلاف حقوق بین المللی خواست تا سازوکار ماشه را به کار بیندازد. شواهد نشان می دهد ایران می تواند شاهد موفقیت دیگری در چارچوب دیپلماسی چندجانبه گرا و ناکامی آمریکا در استفاده از سیاست یک جانبه گرایی و شکست این کشور در استفاده از مکانیسم ماشه باشد. دولت آمریکا تنها با ایران در تنش نیست، اما در هیچ کدام از بحران های خودساخته اش تا این حد در عرصه بین المللی کم اعتبار نشده است.

یک دهه قبل، حتی باور کردنی هم نبود که آمریکا چنان منزوی گردد که متحدان سنتی اش در اروپا نیز از این دولت رویگردان شوند و با صدای بلند به خواسته های آن نه بگویند. باورنکردنی تر اینکه این ایستادگی دسته جمعی در مهم ترین نهاد امنیتی دنیا برای نجات توافقی انجام بگیرد که ایران در محور آن واقع شده است. یادمان نرفته است که دولت آمریکا در آن سال ها تنها با اشاره ای می توانست قدرت های کوچک و عظیم دنیا را برای تصویب شش قطعنامه علیه ایران همراه سازد، ولی امروز کشور های همراهی نماینده امریکا در جامعه دنیای نه تنها به تعداد انگشتان یک دست نمی رسند بلکه بعضی از آن ها از میان منفورترین و منزوی ترین دولت ها و خود از نقض نمایندگان قواعد بین المللی هستند.

ادعای وزیر امور خارجه آمریکا در مورد بازگشت تحریم های پیشین شورای امنیت و ارعاب جوامع به متابعت از آن تحریم های منقضی شده، رسوایی دیگری است که در عمل اثر حقوقی برجای نخواهد گذاشت. سؤال این است که چرا دولت امریکا با وجود آگاهی از این امر، همچنان به این راه بن بست اصرار می نماید؟ پاسخ ساده است: آن ها با نزدیک شدن به انتخابات امریکا و در ناامیدی از دو سال برنامه ریزی برای متقاعد کردن اعضای برجام به نابودی این توافق امیدوارند که با تحریک ایران به خروج از برجام این مأموریت ناتمام را تکمیل نمایند. جنگ طلب ترین آن ها می خواهند با تنش آفرینی در روز های باقی مانده تا انتخابات، توجهات داخلی را از کارنامه ناکام دونالد ترامپ منحرف نموده و نظر افکار عمومی را به انتخاب دوباره او برای به پایان رساندن یک ماجراجویی جدید، جلب نمایند.

ما در سال های گذشته به رغم به تن خریدن سختی های بسیار و وارد آمدن دشواری های زیاد بر ملت و دولت با افزایش مقاومت در داخل و تدبیر در عرصه بین المللی همه نقشه های آن ها را جهت ایجاد اجماع دنیای برای بالا بردن سطح تنش ها تا حد خارج از کنترل کردن بحران ها و وارد آوردن خسارات تمدنی علیه ایران نقش بر آب نموده ایم و امروز نیز با تداوم مقاومت و همراه کردن جامعه و نیز با انسجام سیاسی نباید اجازه دهیم هیچ کدام از نقشه های ضد ایرانی محقق شوند. این احتمالاً آخرین مرحله از نمایش ساکنان کاخ سفید است که به دنبال کسب اعتباری برای خرج کردن در مبارزات انتخاباتی می گردند. دولت فعلی امریکا کلیه ظرفیت های مؤثر تحریم را به کار گرفته و به واقع چیزی فراتر از آنچه تا به امروز حاصل شده از هر گونه تحریم جدیدی به دست نمی آید. آنچه اکنون در صحنه سیاست امریکا در مورد مکانیسم ماشه در جریان است، کوشش برای کشاندن ایران به زمین بازی جدیدی است که امکانات جدیدی هم در اختیار این کشور قرار دهد. کوشش برای نابود کردن ظرفیت های به جامانده از برجام است.

ما از آنچه ممکن است در روز های آینده و حتی فعال شدن مکانیسم ماشه در پیش باشد نگران نیستیم، اما نگران ماشه ای هستیم که به هر دلیل اعم از ناآگاهی یا بی دقتی در کشورمان چکانده گردد؛ آن ها که هنوز مشت امریکا برایشان باز نشده و منطق بازی کنونی امریکا را نمی دانند. این روز ها و هفته های معین نماینده، جایی برای رفتار ها و گفتار های احساسی و هیجانی و امتیازگیری در سیاست داخلی نیست. بالا بردن تب برجام ستیزی نتیجه ای جز تغییر زمین بازی به نفع دولت درمانده امریکا نخواهد داشت. کار شایسته این روز ها ایجاد مقاومت فزاینده و اجتماعی کردن بیشتر آن و نیز انسجام سیاسی و سیاستی بر محور بازدارندگی دیپلماتیک برآمده از برجام، انزوای دیپلماتیک تحمیل شده بر دولت کنونی امریکا در پرونده هسته ای ایران و به تماشا نشستن دست و پا زدن های دولت امریکا در باتلاقی است که خود ساخته است. طمأنینه و ظرفیت صبوری کردن گاه مؤثرین اقدام برای مقابله با دشمن است.

انزوای دیپلماتیک امروز آمریکا محصول شکیبایی ما در همان روزی است که دونالد ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج گردد. شاید اگر آن روز تصمیم به تلافی زودهنگام می گرفتیم تا احساس خشم خود را نشان دهیم یا در عرصه سیاست داخلی به امتیازی دست یابیم، امروز از انزوای آمریکا و حمایت اکثریت اعضای شورای امنیت از ایران خبری نبود. استراتژی دوگانه افزایش مقاومت در داخل و دیپلماسی هوشمندانه زیربنای همه این دستاورد های سیاسی و دیپلماتیک است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ربیعی: همه توطئه ها علیه ایران را نقش بر آب نموده ایم ، انزوای امروز آمریکا محصول شکیبایی دولت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربیعی: همه توطئه ها علیه ایران را نقش بر آب نموده ایم ، انزوای امروز آمریکا محصول شکیبایی دولت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید