شرایط حقوق کارمندان، بازنشسته ها و معلمان در سال 99

به گزارش نقطه سر خط، به گزارش تجارت نیوز، از فروردین ماه و بنابر آنچه در قانون بودجه مصوب و در دستور کار دولت نهاده شد، پرداخت حقوق ها با تغییراتی نسبت به سال گذشته پرداخت خواهد شد.

شرایط حقوق کارمندان، بازنشسته ها و معلمان در سال 99

این در حالی است که تغییر در فرایند پرداخت ها از خاتمه سال گذشته و با موافقت دولت و تامین اعتبار برای استفاده از امتیاز تا 50 درصدی قانونی برای افزایش حقوق ها آغاز شد و در امسال نیز با برنامه ای که در بخش های مختلف جهت همسان سازی حقوق مطرح است، ادامه دارد.

رشد 700 هزار تومانی میانگین حقوق کارکنان در شرایطی حداقل حقوق کارکنان در سال گذشته به حدود 1.5 میلیون تومان می رسید که در امسال و با تکلیف قانون بودجه با متوسط 15 درصدی افزایش حقوق، دیگر هیچ کارمندی کمتر از 2.8 میلیون تومان دریافتی ندارد.

در امسال میانگین حقوق کل شاغلان از 4.7 میلیون در سال گذشته به 5.4 میلیون تومان رسیده که رشد حدود 700 هزار تومانی دارد.

اوضاع بازنشسته ها بهتر شد

اما بازنشسته ها در امسال اوضاع بهتری نسبت به قبل پیدا کردند؛ به طوری که در کنار رشد متوسط 15 درصدی حقوق، 10 هزار میلیارد تومان هم برای همسان سازی پرداختی به آنها پیش بینی شد تا شرایط حقوق شان بهتر گردد و آنها هم، مانند کارکنان، دریافتی کمتر از 2.8 میلیون تومان نداشته باشند.

همسان سازی حقوق بازنشسته ها که از چند سال گذشته در حال انجام بود، امسال با رشد 100 درصدی اختصاص منابع در این بخش همراه شد و متوسط رشد حقوق بازنشسته ها را به 30 درصد رساند؛ به گونه ای که میانگین حقوق بازنشستگان کشوری از حدود دو میلیون و 900 هزار تومان در سال گذشته به سه میلیون و 799 هزار تومان و میانگین حقوق بازنشستگان لشگری از سه میلیون و 300 هزار تومان به چهار میلیون و 291 هزار تومان در امسال رسید.

در مجموع میانگین حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری از سه میلیون و 100 هزار تومان در سال 1398 با افزایش 30.5 درصدی به چهار میلیون و 45 هزار تومان افزایش یافت.

اما توزیع حدود 10 هزار میلیارد تومانی که برای همسان سازی حقوق کارکنان در نظر گرفته شده است در 20 گروه شغلی توزیع می گردد.

بر این اساس، برای افرادی که در گروه های یک تا پنج قرار دارند از یک میلیون و 135 هزار تومان تا یک میلیون و 194 هزار تومان به دریافتی شان اضافه خواهد شد. همچنین در گروه دوم که سطوح شش تا 11 است از 725 هزار تا 781 هزار تومان، برای گروه سوم در سطح 12 تا 16 نیز بیش از 800 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

برای افرادی که در گروه 17 تا 20 قرار دارند از 900 هزار تا 956 هزار تومان افزایش حقوق در نظر گرفته شده است. براین اساس، این افزایش برای یک میلیون و 311 هزار نفر پیش بینی شده است.

معلمان فعلا راضی نشدند

اما گروه دیگر [سازمان برنامه و بودجه] حقوق بگیران دولت، فرهنگیان هستند که سال هاست دریافتی آنها با حواشی همراه بوده و رضایتی ندارد، این در حالی است که از سال گذشته رتبه بندی آنها نیز با بودجه حدود 2.2 هزار میلیارد تومانی در دستور کار نهاده شد ولی با توجه به شرایطی که حاکم است موجب رضایت آنها نیست.

این روزها جلساتی بین نمایندگان فرهنگیان و سازمان برنامه و بودجه و همچنین سازمان اداری و استخدامی برای رسیدن به راه چاره مناسبی برگزار شده ولی تا به امروز به جمع بندی نهایی نرسیده اند.

آخرین اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست های اخیر، نشان می دهد که وی انتقاد تشکل های فرهنگیان را پذیرفته و گفته که درست است دولت 2200 میلیارد تومان در سال گذشته برای رتبه بندی فرهنگیان اختصاص داد و برای افزایش 50 درصدی امتیازات هم پرداخت هایی داشت اما منجر به رضایت و تکریم فرهنگیان نشده است.

نوبخت اعلام نموده است که نظام رتبه بندی فرهنگیان را مجددا احیا و اجرا و از فروردین امسال نظام رتبه بندی را ادامه پیدا می نماید.

اما شرایط کنونی پرداختی به فرهنگیان از این حکایت دارد که متوسط حقوق آنها از حدود یک میلیون و 400 هزار تومان در سال 1392 به چهار میلیون و 300 هزار تومان در سال گذشته و نزدیک به پنج میلیون تومان در امسال رسیده است که تا چهار برابر افزایش دارد.

قرار بر این است تا تمامی تغییرات پیش بینی شده در حقوق کارکنان، بازنشسته ها و معلمان از فروردین ماه در پرداختی آنها اعمال گردد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "شرایط حقوق کارمندان، بازنشسته ها و معلمان در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط حقوق کارمندان، بازنشسته ها و معلمان در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید