اندازه افزایش حقوق کارمندان در سال 1402

به گزارش نقطه سر خط، افزایش حقوق کارمندان یکی از موضوعاتی است که هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک تر می شویم بیشتر درباره آن پرسیده و اخبار آن پیگیری می گردد.

اندازه افزایش حقوق کارمندان در سال 1402

با افزایش حقوق ها، حق اولاد چقدر شد؟

در ابتدا باید گفت سال گذشته دولت افزایش حقوق 10 درصدی را برای کارمندان در نظر گرفت و حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان به 5 میلیون و 600 هزار تومان رسید.

اما از سوی دیگر با وجود تورم حدود 40 درصدی در کشور این افزایش حقوق کفاف هزینه های کارمندان و به خصوص بازنشستگان را نداد و دولت و مجلس مجبور شدند در نیمه دوم سال حقوق ها را افزایش دهند.

حقوق کارمندان چقدر افزایش می یابد؟

چندی پیش صحبت از افزایش حقوق 20 درصدی برای سال آینده شده بود اما رئیس جمهور اخیرا دستور داده برای کارمندان فرمول هایی برای افزایش حقوق براساس بهره وری و کیفیت کار و خدمات به وسیله یک تیم مالی ارائه گردد.

لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز در رابطه با افزایش حقوق ها گفته که هنوز اندازه افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در لایحه بودجه نهایی نشده اما فرمول جدیدی برای این کار پیشنهاد شده و در حال بحث و آنالیز است تا بتوانیم بر اساس بهره وری دستگاه و نیروی انسانی، حقوق ها را افزایش دهیم.

از سوی دیگر احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز اعلام نموده بود که پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه افزایش 20درصدی حقوق است، البته این پیشنهاد قطعی نیست و ممکن است در نهایت در هیات دولت مصوب نگردد.

وی اعلام نموده بود که به طور کلی سه مدل مختلف برای افزایش حقوق ها برای سال آینده در دولت مطرح شده است که یکی از پیشنهادات این بود که به جای افزایش 20درصدی حقوق همه کارکنان، اندازه افزایش دستمزد و حقوق برای دهک های کم عایدی (کارکنان دولت) بیشتر باشد.

ضرورت افزایش حقوق بازنشستگان

سیدکاظم موسوی عضو کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر لزوم افزایش حقوق بازنشستگان با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه تامین معیشت، گفت: تنگناهای مالی دولت را در می یابیم اما شرایط بازنشستگان در حوزه تامین معیشت شرایط مناسبی ندارند و باید به این موضوع توجه ویژه ای صورت بگیرد.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در آستانه آنالیز لایحه بودجه سال 1402و برنامه هفتم توسعه در مجلس شورای اسلامی قرار داریم باید شرایط حقوق بازنشستگان مورد توجه قرار بگیرد، ادامه داد: باید در لایحه بودجه سال آینده حقوق بازنشستگان خصوصا قشر بازنشسته ای که کمتر از 10 میلیون تومان دریافتی دارند با رشد قابل قبولی لحاظ گردد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حداقل حقوق بازنشستگان باید در شرایطی که هزینه های خانوار رشد زیادی داشته است مطابق با نرخ تورم افزایش داده گردد، مطرح نمود: دولت در کنار افزایش حقوق ها باید به همسان سازی پرداختی به بازنشستگان نیز توجه ویژه ای داشته باشد.

عضو کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی، گفت: سازمان برنامه و بودجه باید قبل از ارائه لایحه بودجه سال آینده به صورت شفاف موضوع افزایش حقوق بازنشستگان را معین کند تا این قشر زحمت کش دغدغه کمتری در راستای تامین معیشت خود داشته باشند و نباید فراموش کرد بازنشستگان صرفا حقوق دریافت می نمایند و از اضافه کار،کارانه و ماموریت محروم هستند.

آنچه مشهود است اینکه احتمالا حداقل افزایش 20 درصدی حقوق ها برای سال آینده پیش بینی خواهد شد اما باید منتظر ماند و دید دولت چه برنامه ای برای حقوق کارمندان و بازنشستگان دارد.

منبع: فرارو

به "اندازه افزایش حقوق کارمندان در سال 1402" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه افزایش حقوق کارمندان در سال 1402"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید