پامپئو خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد

به گزارش نقطه سر خط، وزیر خارجه آمریکا با تکرار اتهام زنی به ایران خواهان تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی شد که در مهرماه 99 منقضی می گردد.

پامپئو خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد

به گزارش گروه بین الملل نقطه سر خط، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا که در روزهای گذشته از پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران به خشم آمده، روز گذشته (شنبه) خواهان تمدید تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، پامپئو در بیانیه ای با تکرار اتهام زنی به ایران گفت: کشور پیشتاز دنیا در حمایت از تروریسم و ضد-یهود نباید اجازه خرید و فروش سلاح های متعارف را داشته باشد.

طبق یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (مهر ماه 1399) منقضی می گردد و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ افزار بخرد.

مقام های آمریکایی بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواهان جلوگیری از این مسئله شده اند. پیش از این، ولادیمیر ارماکوف مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران موقت هستند و اکتبر 2020 منقضی می شوند.

وی همچنین به پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران که روز چهارشنبه هفته گذشته انجام گرفت، اشاره نمود و مدعی شد که برخلاف اظهارات مقام ایرانی این آزمایش، نه صلح آمیز و نه کاملاً غیرنظامی بوده است.

پامپئو مدعی شد فناوری که برای پرتاب ماهواره نور مورد استفاده قرار گرفته است، با فناوری که در پرتاب موشک های بالستیک مورد استفاده قرار می گیرد، سازگاری و هماهنگی دارد.

وزیر خارجه آمریکا سپس با مطرح کردن این اتهامات بار دیگر خواهان محدود شدن فعالیت های موشکی ایران شد و گفت: تمامی کشورهای صلح طلب باید توسعه فناوری های موشک بالستیک ایران را رد نمایند و برای محدود کردن برنامه های خطرناک موشکی ایران به یکدیگر بپیوندند.

این دیپلمات آمریکایی سپس از کشورهای اروپایی خواست تا افراد و نهادهایی که بر روی برنامه های موشکی ایران فعالیت می نمایند را تحریم کند.

مقام های آمریکایی در هفته های اخیر، لفاظی های تهدیدآمیز علیه ایران را تشدید نموده اند و هفته گذشته نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیغامی تهدید آمیز توییتری توضیح داد که به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا دستور داده است که به هرگونه و تمامی قایق های ایرانی که برای کشتی های ما در دریا ایجاد مزاحمت کرد، شلیک نموده و آن را نابود نمایند.

یک روز بعد از مطرح شدن پیغام تهدید آمیز ترامپ، سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه با تأکید بر پاسخی قاطع، مؤثر و سریع به اقدام احتمالی آمریکا گفت که به نیروهای ایرانی ابلاغ شده است که در صورت مخاطره از سوی شناورهای نظامی آمریکا، به سمت آنها شلیک نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "پامپئو خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید