همه 1400 شهر و 38 هزار روستای کشور باید برنامه داشته باشند

به گزارش نقطه سر خط، خبرنگاران/اصفهان معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به اینکه امروز برنامه ریزی تنها در شهرهای بزرگ کشور جای خود را باز نموده و بسیاری از شهرهای میانی و کوچک و روستاها فاقد برنامه هستند، گفت: برنامه شهری مختص 9 کلانشهر و 31 مرکز استان نیست، بلکه همه 1400 شهر و 38 هزار روستا و دهیاری کشور باید برنامه داشته باشند.

همه 1400 شهر و 38 هزار روستای کشور باید برنامه داشته باشند

مهدی جمالی نژاد در رویداد تخصصی شهر برنامه که به همت جهاد دانشگاهی اصفهان و شهرداری برگزار گردید، با اشاره به پیچیده شدن اداره شهرها و تعاملات شهری، اظهار کرد: امروز با مسائل، پیچیدگی ها، عصر انفجار اطلاعات، رشد شگفت انگیز علم و تکنولوژی و حرکت بسیاری از کشورها به سمت ایجاد شهرهای دانش محور روبرو هستیم.

وی یکی از منسجم ترین و مویرگی ترین شبکه ها در ایران را شبکه شهری و روستایی دانست و گفت: بیش از هزار و 400 شهر در کشور داریم، تعداد روستاهای کشور نیز بسیار زیاد است و حدود 63 هزار سکونتگاه و مراکز زیستی در کشور داریم که از این تعداد 38 هزار سکونتگاه دهیاری دارند که اگرچه جمعیت کمتری دارند اما اداره آنها شبیه شهرها است و همان مسائل و مسائل را دارند.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور گفت: بسیاری از مواقع بر اهمیت برنامه محوری به عنوان محور تحول، رشد، پیشرفت و توسعه همه جانبه تاکید داریم، اما متاسفانه می بینیم که این برنامه ریزی تنها در شهرهای بزرگ کشور جای خود را باز نموده و بسیاری از شهرهای میانی فاقد برنامه هستند و شهرهای کوچک و روستاها برنامه ای ندارند، در حالی که شهر برنامه مختص 9 کلانشهر و 31 مرکز استان نیست و مختص 1400 شهر و 38 هزار روستا و دهیاری است.

وی با بیان اینکه اداره شهرهای کوچک و روستاها در دنیای پیچیده امروز مستلزم داشتن برنامه جامع و روشن است، توضیح داد: این برنامه باید عملیاتی و کاربردی باشد، عملیاتی و کاربردی بودن نه فقط در برنامه شهرهای کوچک و روستاها بلکه در شهرهای بزرگ هم باید مدنظر قرار گیرد.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه بسیاری از مواقع برنامه های خوب و منسجمی با صرف وقت و انرژی زیاد تدوین می گردد اما در حوزه اجرا عملیاتی و اجرایی نیست، اضافه کرد: اصفهان یکی از شهرهایی است که از گذشته های دور برنامه داشته، اما گاهی بعضی از این برنامه ها عملیاتی و اجرایی نبوده است.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور با یادآوری اینکه هیچ دستگاهی در کشور نداریم که به مقدار شهرداری ها برنامه های متنوعی داشته باشد، توضیح داد: مسئولان شهری امروز به فکر توسعه همه جانبه شهرها هستند تا برنامه های شهری تنها محدود به یک حوزه نگردد، و اینجاست که برنامه شهری اهمیت پیدا می نماید تا شهر توسعه همه جانبه داشته باشد و همه ماموریت ها را دنبال کند و به نتیجه برساند.

وی با اشاره به اینکه گاهی اتفاقات و برنامه های شهری با همدیگر مرتبط نمی شوند، توضیح داد: ما برای پنج سال آینده برنامه ریزی می کنیم، در حالی که ممکن است ندانیم در آینده چه اتفاقی می افتد، به عنوان مثال هم اکنون طرح جامع مدیریت یکپارچه در مجلس شورای اسلامی مطرح است که موضوع بسیار مهم و طرح و ساختار تازهی است که خیلی از برنامه های قبلی را به هم می ریزد.

جمالی نژاد به برنامه محوری اشاره و اظهار کرد: ما یکسری احتیاجهای نامحدود و یکسری منابع محدود داریم، منابع محدود ما احتیاج به برنامه دارد. از دو هفته گذشته اصلاحات نهایی را در لایحه درآمدهای پایدار داشتیم از دی ماه قانون تازه مالیات بر ارزش اضافه کرده اجرا می گردد که اجرای آن تغییراتی به وجود خواهد آورد که حتما باید در برنامه ها درنظر گرفته گردد.

وی با یادآوری اینکه احتیاجمندی شهروندانه به صورت روزانه تغییر می نماید و اتفاقاتی می افتد که پیش از آن تجربه آن را نداشته ایم، گفت: خیلی مهم است که این اتفاقات را نیز در برنامه ها لحاظ کنیم، بعلاوه مدیریت جوابگو را باتوجه به احتیاجها و اولویت ها در برنامه ها مدنظر قرار گیرد.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور با تاکید بر اهمیت مشارکت شهروندان در برنامه های شهری، گفت: متاسفانه بسیاری از برنامه های ما از بالا به پایین است و بسیاری از اتفاقات در محلات و منطقه ها مورد توجه شهروندان نباشد، در حالی که مشارکت و رضایتمندی شهروندان موضوع بسیار مهمی است، اگر به احتیاجسنجی محلات توجه کنیم می توانیم برنامه اجرایی و عملیاتی داشته باشیم.

وی اعلام کرد: امروز موضوعات تازهی در حال مطرح شدن است مثل شهرهای هوشمند، شهرهای کارآفرین، دانش بنیان، دوستدار محیط زیست، سالمند و کودک و ... در برنامه های شهری باید به این موضوعات توجه کرد.

به گزارش نقطه سر خط، جمالی نژاد با تاکید بر ضرورت نگاه تازه به حوزه برنامه ریزی شهری، گفت: برنامه اصفهان 1405 برنامه خوبی است و می تواند الگویی برای شهرهای کوچک و میانی در استان اصفهان و استان های دیگر گردد.

وی با بیان اینکه شهرداری ها به استناد ماده 15 قانون نوسازی، عمران و اصلاحات شهری مصوب 1347 باید نسبت به تهیه برنامه پنج ساله اقدام نمایند، یادآور شد: تهیه برنامه مختص کلانشهرها نیست، بلکه همه هزار و 400 شهر کشور باید برنامه داشته باشند تا بتوانند اولویت های خود را بشناسد و عالمانه حرکت کند.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزیر کشور اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک تنها کلانشهرها و مراکز استان ها دارای برنامه نباشند و همه شهرهای کشور برنامه منسجم میان مدت و بلند مدت داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همه 1400 شهر و 38 هزار روستای کشور باید برنامه داشته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه 1400 شهر و 38 هزار روستای کشور باید برنامه داشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید