انتقال ویروس کرونا در باد و باران؟!

به گزارش نقطه سر خط، مهم نیست صورتان خیس گردد یا نگردد مهم این است که ماسک تان خیس نگردد، برای همین در فصل های سرد سال اگر در بیرون قدم می زنید و احتمال بارانی شدن هوا را دادید، حتما همراه خود چتر ببرید و برای احتیاط یک یا چند ماسک اضافی همراه داشته باشید.

انتقال ویروس کرونا در باد و باران؟!

ویروس کرونا بیش از 9 ماه به طور رسمی جهان را درگیر نموده؛ هر چند بر مبنای اطلاعات غیررسمی و تایید نشده، نشانه هایی از این ویروس از پاییز پارسال 2019 در بخش هایی از چین، اروپا و حتی خاورمیانه و ایران بوده؛ اما به دلیل ناشناخته بودن آن، مردم و کارشناسان بهداشتی و پزشکی متوجه آن نبودند و این بیماری را نوعی آنفلوآنزا می دانستند.

کرونا از 1 ماه پیش در نیمکره شمالی در حال تجربه دومین پاییز خود است؛ پاییزی که البته حالا همه مردم جهان از این ویروس آگاهی دارند و کمابیش راه های جلوگیری از سرایت ویروس را می شناسند.

3 اصل طلایی رعایت فاصله فیزیکی، زدن ماسک و شستشوی مداوم دست ها که در همه فصول سال 3 فرمول اصلی جلوگیری از ابتلا به کروناست؛ اما در 2 فصل سرد سال به دلیل اینکه رعایت این اصول به ویژه اصل فاصله فیزیکی و تماس نزدیک سخت می گردد، امکان و خطر شیوع هم بالا می رود.

فصل های پاییز و زمستان همواره موعد شیوع بیماری های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی است که ویروس کرونا و به طور تعیین بیماری کووید 19 نیز یکی از جدیدترین نوع همین ویروس هاست.

در فصل های سرد سال به دلیل سرمای هوا، مردم پنجره ها را می بندند و زیر فضا های مسقف جمع می شوند و همین عامل باعث شیوع بیشتر بیماری های تنفسی از جمله کرونا می گردد. تجربه جهان در 1 ماه گذشته نیز حاکی از همین واقعیت است که ویروس کرونا در کشور های نیمکره شمالی در حال شیوع دوباره است.

کارشناسان برای پاییز و زمستان سال جاری توصیه می نمایند مساله تهویه هوا جدی گرفته گردد و مردم در خانه ها و ادارات و مکان های مسقف، پنجره ها را باز نموده و اجازه دهند هوا تهویه مناسب داشته باشد و در عوض لباس های گرم بپوشند.

مساله دیگر درباره ویروس کرونا شائبه امکان انتقال آن به وسیله باد و مِه و ابر های بازان زا یا حتی توده های هوای حاوی گردو غبار از یک منطقه به منطقه دیگر و یا حتی از یک کشور به کشور دیگر است.

در این زمینه پروفسور ترکیه ای محمد جیهان در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان ترک، گفته است: ویروس کرونا دروضعیت عادی و هوای ساکن حداکثر از 1.5 متر تا 2 متر در هوا جابجا می گردد و در فصل های سرد سال حداکثر این فاصله در اثر باد و جابجایی هوا می تواند به 9 یا حداکثر 10 متر برسد؛ اما امکان انتقال ویروس کرونا در مسافت های طولانی و کیلومتری وجود ندارد و شواهدی در دست نیست تا نگران این فرضیه باشیم.

این در حالی است که هفته گذشته مقامات بهداشتی کره شمالی به مردم این کشور هشدار دادند به دلیل احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله توده ابر گرد و غبار زرد که از جانب چین می آمد، حتی المقدور از خانه بیرون نروند. با این حال پروفسور محمد جیهان این فرضیه را رد نموده و می گوید ویروس کرونا قادر به انتقال و جابجایی در مسافت های طولانی نیست.

این متخصص ترکیه ای، اما توصیه نموده در فصل های سرد سال به دلیل گردش هوا و باد، مردم رعایت فاصله فیزیکی را بیشتر نمایند، لباس های گرم بپوشند و در خانه ها و محیط های مسقف در ها و پنجره ها را باز بگذارند و هنگام باران مواظب خیس نشدن ماسک های خود باشند.

به گفته محمد جیهان، باران در صورتی که ماسک را خیس کند باید حتما عوض گردد، چون در این صورت ماسک کارایی حفاظتی خود را از دست می دهد.

او گفته است: مهم نیست صورتان خیس گردد یا نگردد مهم این است که ماسک تان خیس نگردد، برای همین در فصل های سرد سال اگر در بیرون قدم می زنید و احتمال بارانی شدن هوا را دادید، حتما همراه خود چتر ببرید و برای احتیاط یک یا چند ماسک اضافی همراه داشته باشید تا در صورت خیس شدن ماسک، آن را تعویض کنید.

امکان انتقال ویروس کرونا در باد و باران چگونه است؟

او اصول حفاظتی در فصل های سرد سال را رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب هوا در محیط های بسته می داند و می گوید باید کوشش کرد تا جای ممکن از این محیط ها دوری کرد و اگر مجبور به حضور در چنین محیط هایی هستیم مطمئن باشیم در آنجا توقف زیاد نکنیم و اگر ماندیم مطمئن باشیم که جریان هوا تهویه مناسبی دارد.

منبع: فرادید

به "انتقال ویروس کرونا در باد و باران؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال ویروس کرونا در باد و باران؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید