شروع تدوین سند حوزه صنایع خلاق فرهنگی

به گزارش نقطه سر خط، وزیر فرهنگ در رونمایی از تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری گفت: امضای این تفاهم نامه گامی موثر در جهت توسعه صنایع خلاق فرهنگی به شمار می رود.

شروع تدوین سند حوزه صنایع خلاق فرهنگی

به گزارش نقطه سر خط، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در مراسم رونمایی از تفاهم نامه وزارت فرهنگ با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری که با حضور سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید، گفت: حضور موثر در حوزه صنایع خلاق فرهنگی یکی از اهداف اصلی وزارت فرهنگ در دولت مردمی محسوب می گردد و بر همین اساس معاونت های مختلف وزارتخانه به پرداختن مقوله اقتصاد فرهنگ توجه ویژه ای دارند تا فضای توسعه صنایع خلاق فرهنگی فراهم گردد.

اسماعیلی در ادامه به تدوین سند ویژه حوزه صنایع خلاق فرهنگی از سوی وزارت فرهنگ اشاره نمود و اضافه نمود: باید بتوانیم از تمامی ظرفیت های خود به برترین شیوه استفاده کنیم تا توسعه صنایع فرهنگی از تهدید به فرصت بدل گردد، این اتفاق با بهره مندی بهینه از فنآوری های نوین کاملا دست یافتنی است و به همین دلیل تدوین سند ویژه حوزه صنایع خلاق فرهنگی از سوی وزارت فرهنگ شروع شده است.

وی بعلاوه به نقش مهم رایزنی های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در توسعه صنایع فرهنگی خلاق کشور اشاره نمود و خاطرنشان ساخت: در گردهمایی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور های مختلف که به زودی برگزار خواهد شد، سه محور اصلی در این گردهمایی مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت که توسعه صادرات محصولات فرهنگی یکی از مهمترین این محورها به شمار می آید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: وزارت فرهنگ در دولت مردمی به ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیت رایزن های فرهنگی اهمیت ویژه ای قائل است و به همین دلیل در 15 کشور آمریکای لاتین و اروپا رایزنی های فرهنگی را پس از مدتها فعال خواهیم کرد که اغلب این رایزنان از اساتید خبره حوزه های فرهنگی و هنری دانشگاه ها هستند.

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود امضای تفاهم نامه میان وزارت فرهنگ و معاونت علمی ریاست جمهوری را گامی موثر در جهت توسعه صنایع خلاق فرهنگی برشمرد و مطرح نمود: بدون شک این تفاهم نامه مبنای مناسبی برای توسعه صنایع خلاق فرهنگی در کشور به شمار می رود و ما در وزارت فرهنگ با تشکیل ستادی ویژه و با استفاده از ظرفیت های سازمان های تابعه نهایت کوشش خود را می کنیم که به توسعه صنایع خلاق فرهنگی یاری کنیم.

وی به استفاده از ظرفیت شبکه های مردمی برای توسعه صنایع خلاق تاکید نمود و گفت: 35 هزار مسجد فعال در کنار 26 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد تنها بخشی از ظرفیت های شبکه های مردمی است که به خوبی می تواند ایده های توسعه صنایع خلاق فرهنگی را عملیاتی کند.

وزیر فرهنگ در خاتمه درباره اهمیت توسعه خانه های خلاق در سراسر کشور گفت: احداث خانه های خلاق و نوآوری در نقاط مختلف کشور اتفاق مثبتی در توسعه فرهنگی استان ها به شمار میرود. در این خصوص نیز معاونت امور استان های وزارت فرهنگ می تواند با همراهی جوانان پویا و انقلابی شهرهای مختلف به راه اندازی و توسعه خانه های خلاق و نوآوری در استان های مختلف یاری کند.

لازم به ذکر است، جلسه رونمایی از تفاهمنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت علمی ریاست جمهوری با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و سورنا ستاری، معاون علمی رییس جمهور و معاونین و مدیران وزارت فرهنگ در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شروع تدوین سند حوزه صنایع خلاق فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تدوین سند حوزه صنایع خلاق فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید