45 فقره نقشه زمین شناسی یکصدهزارم استان سمنان تهیه شد

به گزارش نقطه سر خط، محققان سازمان زمین شناسی پیروز شدند از 59 فقره نقشه 45 نقشه زمین شناسی یکصدهزارم استان سمنان را تهیه نمایند.

45 فقره نقشه زمین شناسی یکصدهزارم استان سمنان تهیه شد

به گزارش نقطه سر خط، یاسر وکیل زاده، مدیر اداره کل استان سمنان با بیان اینکه 45 فقره نقشه از 59 نقشه در مقیاس یکصدهزارم مورد احتیاج استان سمنان تهیه شده و 6 نقشه در دست تهیه است، اضافه کرد: بعضی از نقشه ها از مجموع 59 نقشه در مقیاس یکصدهزارم مورد احتیاج استان سمنان مربوط به منطقه ها کویری است که به دلیل صعب العبور بودن، ظرفیت معدنی پایین ناحیه و پراکندگی کانون های جمعیتی تهیه نشده است.

به گفته وی، نقشه های زمین شناسی اطلاعات جامعی درباره ویژگی های مختلف زمین شامل جنس و سن سنگ ها و روابط بین آنها، ساختمان زمین و قابلیت معدنی سنگ ها را در بردارد و با توجه به احتیاج، با دقت های متفاوت یا مقیاس های گوناگون تهیه می گردد.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان سمنان با بیان این که بدون نقشه های زمین شناسی در مقیاس های مختلف امکان اجرا و انجام طرح های عمرانی وصنعتی وجود ندارد، توضیح داد: این نقشه ها در مطالعات زیست محیطی، آبخیزداری، مکان یابی اجرای طرح های صنعتی، شهری، نظامی، مسیریابی جاده ها، ساخت فرودگاه، خطوط انتقال نیرو، انرژی و آب کاربرد دارد.

وکیل زاده با بیان اینکه اکنون 16 نقشه در مقیاس یک بیست وپنج هزارم برای استان سمنان چاپ شده و 12 نقشه در دست چاپ و سه نقشه در حال تهیه است، ادامه داد: نقشه های زمین شناسی یکی از لایه های اطلاعات پایه در کشور است و در تمام طرح های عمرانی و صنعتی کاربرد دارد؛ از این رو این نقشه ها علاوه بر فراهم کردن بستر مناسب برای انجام تحقیقات زمین شناسی و علوم وابسته، در اکتشاف مواد معدنی، مطالعات لرزه خیزی و تهیه نقشه های پهنه بندی خطر بلایای طبیعی مانند سیلاب، زمین لغزش و آتشفشان ها و به اسم نقشه مبنا در طرح های عمرانی مختلف هم به کار می رود.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدن تاکید نمود: هدف از تهیه یک نقشه زمین شناسی نشان دادن پراکندگی سنگ ها و گسل ها، تاقدیس ها، ناودیس ها و دیگر ساختمان های زمین شناسی است که در زمین ظاهر شده اند.

وی با بیان این که مشاهده تشکیلات زمین با وسعت زیاد آنها در حالت معمولی با چشم غیرممکن است، اعلام نمود: نقشه های زمین شناسی اساسی ترین وسیله انجام تحقیقات درباره شرایط زمین بدون مشاهده تمام عوامل است و هر کدام از واحدهای تشکیلات زمین شناسی روی نقشه ها با رنگ مخصوص به خود نشان داده می شوند و شیب و امتداد طبقات و بعلاوه گسل ها و چین ها با علامات و نشانه های معینی معین می شوند.

نقشه های زمین شناسی کاربردی در مقیاس یک بیست وپنج هزارم از لایه های اطلاعات پایه هر کشور به تعداد می فرایند که در طرح های عمرانی، صنعتی، توسعه ای و غیره کاربرد اساسی دارند.

علاوه بر این نقشه های زمین شناسی کاربردی یک بیست و پنج هزارم در انجام تحقیقات لرزه خیزی، لغزش، آتشفشان، پهنه بندی خطر، مخاطرات طبیعی و... به اسم نقشه های مبنا و پایه کاربرد دارند.

به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس های یک دویست و پنجاه هزارم و یکصدهزارم را به انتها رسانده و اکنون با توجه به احتیاج کشور به اطلاعات پایه زمین شناسی دقیق و کاربردی، طرح تهیه نقشه های زمین شناسی کاربردی با مقیاس یک بیست و پنج هزارم در 6 لایه موضوعی مختلف در دستور کار این سازمان واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "45 فقره نقشه زمین شناسی یکصدهزارم استان سمنان تهیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "45 فقره نقشه زمین شناسی یکصدهزارم استان سمنان تهیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید