پروانه ها به یاد می آورند که روزی کرم بودند؟

به گزارش نقطه سر خط، پروانه ها و شب پره ها چرخه زندگی بسیار غیرمعمولی دارند. آنها که در ابتدا لاروهای کوچکی هستند، در پیله خود برای هفته ها می مانند و در شگفتی به شکل پروانه ای زیبا ظاهر می شوند و بیرون می آیند.

پروانه ها به یاد می آورند که روزی کرم بودند؟

به گزارش نقطه سر خط ، دگرگونی اسرارآمیز این حشرات از حالت شفیره ای تا ظاهری پروانه ای و فرآیند بیولوژیکی آنچه در پیله اتفاق می افتد در سال های اخیر موضوع کار بسیاری از دانشمندان بوده است. یک سوال که فکر آنان را به خود مشغول نموده این است که آیا پروانه ها به خاطر دارند که روزی لاروی کرم مانند بودند؟

بر اساس گزارش یورونیوز، انسان ها معمولاً از سه یا چهار سال اول زندگی شان خاطراتی ندارند. با این حال همانطور که محققان در دانشگاه جرج تاون در یک مطالعه کشف نموده اند، پروانه ها و شب پره ها می توانند خاطرات دوران کرم بودن خودشان را حفظ نمایند.

امری که نشان می دهد سیستم عصبی این حشرات در طول دگردیسی و تبدیل به پروانه حفظ می گردد و باقی می ماند. این مسئله امری تعجب برانگیز است چرا که کرم ها وقتی در پیله قرار می گیرند تبدیل به مایعی سوپ مانند می شوند و سپس از آن به شکل پروانه سر بر می آورند. فرآیندی که در ظاهر احتمالا باید باعث نابودی خاطرات گردد.

پروفسور مارتا وایس، زیست شناس در دانشگاه که مشغول تحقیق بر حافظه شفیره شب پره است، در این باره می گوید: آنچه من آموخته ام این است که شفیره به مایعی سوپ مانند تبدیل می گردد و آن مواد به یک پروانه ای بدل شدند.

برای مطالعه در این خصوص محققان ماده اتیل استات، که یک حلال بی رنگ است، را در محیط شفیره ها آزاد کردند. این ماده بویی دارد که احتمالا آن را از پاک نماینده های لاک ناخن می شناسید.

هرچند کرم ها از این بو آزار نمی بینند، با این حال پژوهشگران با جفت کردن آن با شوک های الکتریکی خفیف توانستند شفیره ها را به نحوی آموزش دهند که تصور نمایند این بو به معنای مضر بودن است.

بعد از آموزش محققان این حشرات را مخیر کردند که بین هوای حاوی اتیل استات و هوای معمولی یکی را انتخاب نمایند. 78 درصد از کرم ها از اتیل استات اجتناب کردند.

یک ماه بعد و بعد از پروانه شدن آنها همین آزمایش تکرار شد. دانشمندان می گویند نتیجه تکان دهنده بود، چرا که مشخص شد 77 درصد از پروانه ها از اتیل استات اجتناب می نمایند و این نشان می داد که پروانه ها حافظه مرحله لاروی خود را حفظ نموده اند.

تیم تحقیقاتی در این مطالعه می نویسد: این رفتار بیانگر یک یادگیری تداعی گرای واقعی است، نه چیزی حاصل از میراث شیمیایی. این مطلب نشان می دهد حافظه تداعی گرا در فرآیند دگردیسی در پیله حفظ شده است.

این اکیپ پژوهشی اضافه نموده است: با یاری این آزمایش ما دریافتیم که بخش های بزرگی از سیستم عصبی در طول تغییر شکل و دگردیسی حفظ می شوند. امری که به پروانه ها و شب پره ها اجازه می دهد تا خاطرات مرحله لاروی خود را حفظ نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "پروانه ها به یاد می آورند که روزی کرم بودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروانه ها به یاد می آورند که روزی کرم بودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید