نقش برجسته گل گل ملکشاهی؛ از جاذبه های تاریخی و گردشگری ایلام، عکس

به گزارش نقطه سر خط، ایران زمین در هر نقطه خود روایت هایی از تاریخ را برای ما بازگو می نماید. شنیدن این روایت ها بدون لطف نیست، زیرا مرور آن ها در بسیاری از مواقع کاری ارزشمند و بنیادین برای ساختن آینده ای بهتر است.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی؛ از جاذبه های تاریخی و گردشگری ایلام، عکس

ما در این گزارش به استان ایلام سر می زنیم و سفری مجازی و کوتاه به شهرستان ملکشاهی خواهیم داشت. شهرستان ملکشاهی با مرکزیت ارکواز در دامنه کبیرکوه قرار گرفته است. نام این شهرستان با عنوان ورهشی در کتیبه های آشوری واقع در سرچشمه رودخانه گل گل در بخش گچی (یکی از بخش های تابعه شهرستان ملکشاهی) ذکر شده است.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی در کنار رودخانه گل گل ملکشاهی قرار گرفته است. این نقش برجسته مربوط به تمدن باستانی آشور (سرزمینی قدیمی که در بخش میان رودی دجله و کوهستان های مجاور قرار داشت) است، به خط میخی و با زبان آشوری، فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان را روایت می نماید.

در متن نقش برجسته گل گل ملکشاهی چنین می خوانیم: به آشور و خدایان (عظیم) که به طرفداری شاه محبوب آن ها ایستاده و چیره شده (بر زمین های دشمنانش (…) شاه دنیا (…) پسر (…) آشور پدر خدایان مرا نامزد کرد برای پادشاهی در رحم مادرم (…) انلیل مرا برای تسلط بر روی زمین و مردم فرا خواند.

سین و شماش با هم شگون های مساعدی در خصوص بنیاد فرمانروایی من فراهم ساختند. نبو و مردوک مرا بصیرت وسیع و فهم عمیق بخشانیدند. خدایان عظیم از راه لطف در محفل خود مرا بر روی تخت شاهی پدرم گذاشتند. آن ها تسلط بر روی زمین را به من واگذار کردند. شهر (…) آن ها بیرون رفتند (…) روی او ستایش کار هایی که من انجام داده ام. من نوشتم بر روی آن من به جای نهادم این سنگ نوشته را برای ترغیب شاهان و پسران من در آینده باشد که امیری در میان شاهان پسران من که او را آشور و خدایان عظیم برای تسلط بر روی زمین و مردم نامزد کند.

این ستون و تحسین خدایان عظیم را ببیند و باشد که به تدفین آن بپردازد و قربانی ها بکند، اما آنکه آن مجسمه را از جای آن بردارد آشور و خدایان عظیم و آن عده که روی این ستون نام برده شدند با نظر خشم به او نگاه کند. باشد که به طرفداری او در یک برخورد سلاح ها در میدان جنگ برخیزند و باشد که آن ها او را هدایت ننمایند. (…) باشد که آن ها هم حکم شاهی او را براندازند و باشد که آن ها نامش و تخمه اش را در زمین ضایع نمایند.

لازم به ذکر است نقش برجسته گل گل ملکشاهی در تاریخ 6 دی 1355 ثبت ملی شد.

منبع: گردشبان

به "نقش برجسته گل گل ملکشاهی؛ از جاذبه های تاریخی و گردشگری ایلام، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش برجسته گل گل ملکشاهی؛ از جاذبه های تاریخی و گردشگری ایلام، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید