زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیم

به گزارش نقطه سر خط، در ایران بیش از 390 آبشار دائمی و فصلی وجود دارد که هر کدامشان جاذبه مخصوص به خود را دارند. بعضی از این آبشارها به دلیل ویژگی شان در میان زیباترین آبشارهای دنیا جای دارند.

زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیم

هوا رو به گرمی است و جاهای خوش آب و هوا و سرسبز برای سفر زیاد هوادار دارد. از جمله جاهایی که در تعطیلات و حتی آخرهفته ها خیلی شلوغ می گردد، آبشارها هستند، چون وجود آبشار در یک منطقه، باعث خوش آب و هوا شدن آن مکان می گردد؛ منطقه های که هم کوه دارد و هم اغلب جنگلی هستند.

شاید جالب باشد اگر بدانید که ایران حدود 43 آبشار مشهور دارد که با آبشارهای محلی و فصلی این تعداد به 186 می رسد. در بین استان های کشور استان مازندران با 78 آبشار کوچک و بزرگ بیشترین شان را در خود جا داده است. پس از آن نوبت لرستان است که با 45 آبشار در جایگاه دوم قرار گرفته است. به دلیل زیاد بودن این آبشارها، فقط به معرفی چند مورد از پرهوادارترین و زیباترین آن ها می پردازیم.

آبشار یخی

ارتفاع: 12 متر

نشانی: ارتفاع 5100 متری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندران

ارتفاع این آبشار بین 7 تا 12 متر اعلام شده و به جز در مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می گردد، در سایر زمان ها یخ زده است و به همین خاطر به آبشار یخی معروف شده است. دلیل تشکیل این یخ ها نیز ناشی از ذوب برف های گودال بالای آن است که در گرمای تابستان، باریکه آبی را به وجود می آورد و از کنار آبشار یخی عبور می نماید .

آبشار شاهاندشت

ارتفاع: 51 متر

نشانی: روستای شاهاندشت، کیلومتر 96 جاده هراز، 65 کیلومتری شهر آمل

آبشار شاهاندشت بزرگ ترین آبشار استان مازندران است که در لیست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده، واقع شده و از بزرگ ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج ساخته شده که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک است و بعلاوه استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می رسد. راستا رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود 15 دقیقه پیاده روی است.

آبشار کبودوال

ارتفاع: 15 متر

نشانی: پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر علی آباد کتول از توابع استان گلستان

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه ای کشور است که با داشتن امکاناتی برای گردشگران یکی از مهم ترین تفرجگاه های استان گلستان به شمار می رود. آب این آبشار از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه می گیرد و زلال، شفاف و قابل آشامیدن است.

برای رفتن به این آبشار باید به سمت پارک جنگلی کبودوال بروید، از پارک جنگلی تا محل آبشار اصلی کبودوال حدود 20 دقیقه پیاده روی زمان می برد که راستای بسیار زیباست. در طول راستا به سمت آبشار، منظره ها شگفت آور و پل های چوبی در کنار آبی روان و درختان جنگلی شما را به وجد می آورد.

آبشار لاتون

ارتفاع: 105 متر

نشانی: استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا

آبشار لاتون، یکی از بلندترین آبشارهای کشور است و فاصله آن از روستای کوته کومه، حدود 6 کیلومتر است که پس از 3 ساعت می توان به آن رسید. در این مسافت در حدود 750 متر ارتفاع زیاد می گردد. در راستا صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیو شوان نیز می رسید که تقریبا خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است. حجم آب آبشار در فصول مختلف سال فرق دارد، ولی در تمام فصول آب دارد. اگر به لاتون رسیدید باید خیلی مراقب باشید، چون آبشار خطرناکی است و متأسفانه مدتی پیش، کوهنوردی هنگام صعود از این آبشار پرت شد و جان خود را از دست داد.

آبشار بیشه

ارتفاع: 58 متر

نشانی: استان لرستان، شهرستان دورود، کنار ایستگاه راه آهن

آبشار بیشه درود که یکی از آبشارهای پرهوادار استان لرستان است در دل کوه های زاگرس قرار گرفته و فاصله آن تا شهر خرم آباد 65 کیلومتر است. در کنار این آبشار امکانات گردشگری، حتی برای اقامت گردشگران وجود دارد. 17 پلاژ، هفت چادر، بازارچه محلی، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی از جمله آن ها است. این آبشار با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای لرستان است که ارتفاع آن 48 متر تا نقطه برخورد با زمین است و 10 متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار فاصله دارد. عرض تاج آبشار نیز 20 متر است.

آبشار آب سفید

ارتفاع: 70 متر

نشانی: 90 کیلومتری شهرستان الیگودرز، تنها راستا دسترسی آن عبور از روستاهای کاکلستان و قلیان است.

آبشار آب سفید الیگودرز یکی از آبشارهای استان لرستان که به عروس آبشارهای ایران معروف است و به رود رودبار لرستان می پیوندد و انتها به رود دز می ریزد. دلیل نام گذاری به این نام به طور قطعی معین نیست، اما شاید به دلیل اینکه آب این آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ ها به شکل حباب سفید در می آید به آب سفید معروف شده است. آب این آبشار یکی از برترین و سالم ترین آب های معدنی به شمار می رود که از دل کوه صخره ای به بیرون سرازیر و سپس در مسافت کوتاهی به یک حوضچه تبدیل می گردد . راستا الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو است.

آبشار نوژیان

ارتفاع: 95 متر

نشانی: 38 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی)

آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان و در کوهستان واقع شده است. بعلاوه گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف واقع شده است. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می رویند و دارای طبیعتی زیبا و تماشای است. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می آیند. راه ارتباطی آن به وسیله خرم آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با پای پیاده حدود دو ساعت پیاده روی به سمت آبشار است.

آبشار سنگان

ارتفاع:60 متر

نشانی: روستای سنگان، حدود 20 کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه های قله پهنه حصار

راستا دسترسی به روستای سنگان به وسیله جاده کن در شمال غرب تهران است. این جاده همان جاده نو امامزاده داوود است که با عبور از کن و روستای سولقان، دو راهی به سمت روستای سنگان پایین ادامه می دهید. پس از پشت سر گذاشتن روستاهای سنگان پایین، سنگان نو و سنگان بالا نیز به امامزاده قنام می رسید. این آبشار که بلندترین آبشار استان تهران است، در زمستان با یخ زدن، شکلی بسیار زیبا به خود می گیرد، اما اوج شکوه و زیبایی آبشار سنگان در فصل پرآبی یعنی بهار و اوایل تابستان است.

آبشار مارگون

ارتفاع: 70 متر

نشانی: مرز استان فارس با کهگیلویه و بویر احمد، نزدیکی شهر سپیدان، روستای مارگون

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که یکی از تفریحگاه های مشترک شیرازی ها و یاسوجی ها است. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست و از بدنه دیواره صخره ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آن ها به بیرون ریخته می گردد. از این نظر این آبشار بزرگ ترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای دنیا است. حتی در زمستان در این آبشار قندیل هایی از یخ تشکیل می گردد و زیبایی خاصی به آن می دهد.

آبشار آسیاب خرابه

ارتفاع: 10 متر

نشانی: 27 کیلومترى هادى شهر، نوار مرزى ایران و جمهورى آذربایجان

آسیاب خرابه جلفا یکی از منطقه ها تماشای آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس است و تمام دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و منظره ها دل انگیزی را پدید آورده است. این آبشار به دلیل وجود ویرانه های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. آسیاب خرابه، آسیابی آبی بوده که سال ها پیش مردم منطقه از آن استفاده می کردند، ولی هم اکنون به دلیل تخریب قسمت های عمده آن کاربردی ندارد. در آسیاب خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می شوند.

آبشار شوی

ارتفاع: 85 متر

نشانی: دهستان شوی، از توابع شهرستان دزفول و در نزدیکی کوه سالن

آبشار شوی یکی از بزرگ ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته کوه های زاگرس واقع است. چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده روی ضروری است و این راستا در میانه روز هوای گرمی دارد؛ بنابراین برترین زمان برای رفتن به شوی، از اواخر اسفند ماه و به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است، ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست. در راستا پیاده روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک تر با ارتفاع هایی بین 5 تا 20 متر، قبل از رسیدن به آن قرار دارند که این راستا را برای عابران بسیار فرح بخش می نماید.

آبشار سمیرم

ارتفاع: 35 متر

نشانی: پنج کیلومتری شرق سمیرم، 160 کیلومتری جنوب اصفهان

آبشار سمیرم گاهی (البته به ندرت) ارتفاعی بیش از 70 متر پیدا می نماید. آب این آبشار از چشمه ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می گیرد و از بالای تخته سنگ صخره ای صاف و بزرگ به بیرون می جهد. در اطراف این آبشار زیبا که از جهت طبیعی مکان بسیار تماشای و جذابی است، محلی برای استراحت بازدیدنمایندگان در نظر گرفته شده که این خود باعث جلب گردشگران بیشتر در اطراف این آبشار شده است. بعلاوه گردشگران غیر از این آبشار می توانند از غاری که نزدیک آن وجود دارد نیز تماشا نمایند. غار اشکفت رز با ورودیآبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد و از سقف و دیواره های غار آب فرو می ریزد.

عکس کاور: peykyab.ir

منبع: کجارو / yjc.ir / parsnaz.ir / خبرگزاری مهر

به "زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین آبشارهای ایران را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید