5 جاذبه طبیعی و تاریخی منحصر به فرد در ارسباران

به گزارش نقطه سر خط، ارسباران یکی از شهرهای تاریخی و زیبای آذربایجان شرقی است که به نام قره داغ نیز شناخته می گردد. این شهر ناحیه ای کاملاً کوهستانی است که پوشش گیاهی و گونه های جانوری منحصر به فرد خود را دارد. آب وهوای دلپذیر، ارسباران را به یکی از مقاصد مجذوب کننده گردشگری تبدیل نموده و مسافران زیادی را به ویژه از اواسط بهار تا اواسط پاییز رهسپار این شهر می نماید.

5 جاذبه طبیعی و تاریخی منحصر به فرد در ارسباران

در این گزارش 5 جاذبه طبیعی و تاریخی ارسباران معرفی می شود.

1- قلعه بابک، مقر خرم دینان

قلعه بابک که به آن دژ بابک یا قلعه جمهور هم گفته می شود، در بالای کوهی به ارتفاع 2300 متر، در فاصله 3 کیلومتری شهر کلیبر بنا شده است. این قلعه در اصل از بناهای دوره ساسانیان است اما به خاطر نسبتی که با بابک خرم دین یافته، به این نام خوانده می شود. گفته می شود که بابک، رهبر خرم دینان به مدت 20 سال در این قلعه ساکن بوده و قیام این گروه را علیه خلافت عباسی رهبری می نموده است. در اطراف این قلعه دره هایی با عمق 400 تا 600 متر دیده می شود که بر جذابیت چشم انداز قلعه افزوده اند. این قلعه که از آن برای دیده بانی استفاده می شده بر تمام مسیرهای وروردی مشرف است اما برای ورود به آن، تنها راهی باریک وجود دارد که در سرانجام به یک دالان ختم می شود.

2- کلیسا و گوزن های بومی در آینالو

بخش کوچکی از منطقه حفاظت شده 80 هزار هکتاری ارسباران را منطقه حفاظت شده آینالو تشکیل می دهد. این منطقه کوهستانی که در شهرستان کلیبر، در بخش خداآفرین نهاده شده است به محلی برای طرح احیای نسل مارال ها (گوزن های قرمز) و آهوهای وحشی تبدیل شده و بعلاوه زیستگاه 17 گونه جانوری در خطر انقراض به شمار می رود.

کلیسای خرابه آینالو، جاذبه دیگر این ناحیه است. این کلیسا که به زمان حضور ارامنه در این منطقه برمی شود، طبق رسم آنان در بیرون از شهر و دور از محل زندگی مردم ساخته شده است. کلیسای آینالو حدوداً در 1 کیلومتری جنوب شرقی آینالو واقع شده و به خاطر نبود جاده، باید با پای پیاده به سمت آن حرکت کرد. ساختمان کلیسا، نقش های روی دیوار و بعلاوه برج ناقوس و تالار اصلی آن سالم هستند.

3- تنها موزه عرفان ایران در بقعه شیخ شهاب الدین اهری

بقعه شیخ شهاب الدین اهری در شهر اهر در استان آذربایجان شرقی نهاده شده است و محل خانقاه و مقبره این عارف و شاعر قرن هفتم هجری قمری است. این خانقاه از اوایل دهه هفتاد، تبدیل به موزه ادب و عرفان شده است و تنها موزهٔ عرفان در ایران به شمار می رود.

بقعه شیخ شهاب الدین، به احتمال بالا در دوره شاه عباس اول در شهر اهر ساخته شده است. اما برخی از بخش های این بنا از جمله حصار سنگی مقبره و درب شرقی آن به پیش از صفویه برمی گردند و به دوره ایلخانی مربوط هستند.

در ضلع شرقی صحن این بقعه، مسجد شیخ شهاب الدین اهری بنا شده است. در دور تا دور دیوار مسجد، دست نوشته هایی دیده می شود که در میان آن ها دست خط شیخ بهایی، شاه عباس سوم و ابوالقاسم نباتی تشخیص داده شده است.

4- حمام کردشت

حمام واقع در روستای کردشت که به نام همین روستا معروفیت دارد، در زمان سلطنت شاه عباس صفوی و به دستور او احداث شده است. این حمام در دوره صفویه، حمام خانی بوده و تنها مورد استفاده پادشاهان قرار می گرفته است. در ابتدای دوره قاجاریه به دستور آقامحمدخان قاجار، این حمام دچار تغییراتی شد و مورد استفاده عموم نهاده شد و پس از آن نیز به تدریج و در اثر اهمال، متروکه شد. این حمام در حال حاضر در دست بازسازی نهاده شده است. حمام کردشت در کنار هفت بنای دیگر این روستا، یعنی مسجد غریب، یخچال، عمارت، حمام کوچک، قلعه عباس میرزا، دیوان خانه و ساخلو مجموعه تاریخی کردشت را تشکیل می دهند.

5- دره و پارک جنگلی مکیدی

پارک جنگلی مکیدی در دره ای سرسبز به همین نام در شهرستان کلیبر نهاده شده است. این دره که در میان جنگل های ارسباران واقع شده است با چشمه سارهای فراوان، پوشش گیاهی غنی و آب وهوای دلچسب خود گردشگران زیادی را به این ناحیه از آذربایجان شرقی جلب می نماید.

وسعت این پارک از قلعه درسی تا جنگل های آینالو در کنار ارس را شامل می شود. در این پارک استخرهای سرپوشیده، رستوران، بوفه، کافه، سالن ورزشی، و اخیراً تله کابین نیز ساخته شده است.

منبع: همگردی

به "5 جاذبه طبیعی و تاریخی منحصر به فرد در ارسباران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 جاذبه طبیعی و تاریخی منحصر به فرد در ارسباران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید