خبر مهم وزیر اقتصاد درباره واگذاری سهام عدالت به 3 گروه نو

به گزارش نقطه سر خط، وزیر اقتصاد درباره آخرین شرایط سهام عدالت به 3 گروه تازه گفت: مصوبه دولت در این زمینه صورت گرفته و به زودی با تایید مجلس آن را نهایی می کنیم.

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره واگذاری سهام عدالت به 3 گروه نو

به گزارش نقطه سر خط، سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی با حضور در صحن مجلس ضمن اشاره به تحقق 100 درصدی واگذاری اوراق مالی که در بودجه 1401 آمده بود، گفت: در تامین کسری بودجه دولت، یکی از مسیر هایی که در سال های اخیر سهم بیشتری به خود اختصاص داده است، مسئله انتشار اوراق (استقراض از مردم) برای برطرف کسری بودجه بود.

وی افزود: این اوراق دو مدل دارد که یک مدل آن این است که دولت برای برطرف کسری های موقت پیش از انتها سال (در لایحه بودجه سال 1402) از ابزار تازه اوراق درون سالی استفاده نموده است، اما آن مدلی که مهم تر است در مورد انتشار اوراقی است که برای کسری های بین سال های مختلف است. عملکرد دولت در سال 1401 با توجه به تمامی فشارهای تورمی و انتظار همه برای اینکه دولت بیشترین اندازه تامین مالی و استقراض را به وسیله اوراق انجام دهد، این بود که بار کمتری بر حوزه اوراق وارد کرد.

خاندوزی ادامه داد: در حوزه واگذاری دارایی های مالی تا به امروز 172 هزار میلیارد تومان عملکرد اجرا شده است. یعنی 100 درصد تحقق کامل آن چیزی که در بودجه آمده است و از این بابت وزارت اقتصاد توانسته دقیقا مطابق قانون بودجه 1401 حرکت کند.

وی اضافه نمود: دولت حدود 150 هزار میلیارد تومان در 10 ماهه سال جاری برای بازپرداخت اوراق هزینه نموده است، یعنی بدهی سال های گذشته ای که سررسید آن ها رسید و دولت آن ها را بازپرداخت کرد، بر این اساس حدود 67 هزار میلیارد تومان فروش اوراق نقدی به وسیله دولت بوده است. ما به تفاوت این دوعدد یعنی حدود 87 هزار میلیارد تومان خالص بازپرداخت دولت به بازار است.

در حوزه فروش سهام، مجموعا عملکرد ده ماهه، 94 درصد مصوب قانون بودجه را انجام داده ایم، که بخش مهمی از آن به عرضه سهام پتروشیمی خلیج فارس برمی شود که با سه روز رقابت تخصصی حدود 3 برابر قیمت تابلو به فروش رسید.

تصویب افزایش 35 هزار میلیارد تومانی سهام بانک های دولتی

بعلاوه در مورد سهام عدالت، مصوبه دولت صورت گرفته، به زودی با تایید مجلس آن را هم نهایی می کنیم، و مسئله عرضه سهام عدالت ایثارگران، بهزیستی و کمیته امداد هم انتها پیدا می نماید.

خاندوزی گفت: دومین تکلیفی که در مجلس مشخص شده بود، مربوط به رد دیون بود که از مجموع 130 هزار میلیارد تومان رد دیون، 119 هزار میلیارد تومان از رد دیون مشخص تکلیف شده است، 90 هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی، 20 هزار میلیارد تومان برای بنیاد شهید، 9 هزار میلیارد تومان برای صندوق بازنشستگی که تخصیص پیدا کرد.

وی اظهار کرد: افزایش سرمایه بانک ها نیز مورد تاکید مجلس بود که حدود 35 هزار میلیارد تومان، برای افزایش سرمایه بانک های دولتی مصوبه دریافت شد و بخشی از افزایش سرمایه پالایشگاه شازند نیز برای افزایش سرمایه بانک ها و افزایش قدرت اعتبار دهی بانک ها تخصیص پیدا نموده است که در مراحل نقل و انتقال است.

منبع: همشهری آنلاین

به "خبر مهم وزیر اقتصاد درباره واگذاری سهام عدالت به 3 گروه نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم وزیر اقتصاد درباره واگذاری سهام عدالت به 3 گروه نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید