این داروها وزن شما را زیاد می نمایند

به گزارش نقطه سر خط، خبرگزاری آنا: اضافه وزن یکی از عوارض جانبی برخی دارو ها به حساب می آید. البته این موضوع دلیل نمیشود مصرف دارو ها را قطع کنید و سلامت تان را به خطر بیندازید.

این داروها وزن شما را زیاد می نمایند

چرا دارو ها باعث افزایش وزن می شوند؟

دارو ها اغلب به خودی خود باعث چاقی نمی شوند بلکه عوارض جانبی شان با اضافه وزن همراه هستند. برای مثال بعضی دارو ها اشتها را افزایش می دهند و باعث می شوند در مصرف غذا زیاده روی کنید. بعضی دیگر نیز بر فرایند جذب و ذخیره سازی گلوکز توسط بدن تاثیر می گذارند و از این طریق باعث تجمع چربی در بخش میانی بدن می شوند.

بعضی ها نیز با ایجاد تغییر در متابولیسم بدن، سرعت سوخت وساز کالری ها را کاهش می دهند. گروهی دیگر نیز باعث افزایش تنگی نفس و خواب آلودگی می شوند و به این ترتیب ورزش کردن را سخت می نمایند. بعضی دارو ها هم باعث احتباس آب در بدن می شوند که البته این نوع اضافه وزن به دلیل افزایش بافت چربی اتفاق نمی افتد و فقط حاصل از تجمع آب است، بنابراین چنین اضافه وزنی دائمی نیست و هر زمان که دوره مصرف دارو به اتمام برسد و بیماری زمینه ای برطرف شود، وزن تان هم به میزان قبل بازمی شود.

1. قرص های دیابت

تعدادی از دارو های دیابت نوع دو باعث کاهش وزن و بعضی دیگر باعث افزایش وزن می شوند. دارو های حاوی سولفونیل اوره ازجمله دیابینیز، اینسولاز، گلیپیزاید، گلیبوراید، گلیمیپراید، کلرپروپامید و تولبوتامید باعث تحریک فراوری و فعالیت انسولین می شوند. انسولین نیز کاهنده قندخون و افزایش دهنده اشتها است.

این دارو ها معمولا طی 3 تا 12 ماه اول درمان بیشتر از 5کیلوگرم اضافه وزن ایجاد می نمایند. تیازولیدین دیون (پیوگلیتازون) نیز از دیگر دارو های دیابت است که می تواند باعث افزایش وزن شود. اما در مقابل، دارو هایی همچون متفورمین، اگزناتاید، سیتاگلیپتین، پراملینتاید و آکاربوز به کاهش وزن یاری می نمایند یا اینکه بر وزن بی اثر هستند.

2. انسولین

انسولین هایی همچون لیسپرو، آسپارت و گلولیزین می توانند باعث افزایش وزن شوند، اما انسولین های طولانی اثر، تاثیر کمتری بر چاقی دارند. متاسفانه بسیاری از بیماران فکر می نمایند که با تزریق انسولین می توانند هرقدر که می خواهند غذا بخورند؛ بنابراین بعضی آن ها در مدت 6 ماه تا 15کیلوگرم هم وزن اضافه می نمایند! بعضی پزشکان هم برای کنترل قند خون بالای بیمار در ابتدای درمان، دوز بالایی از انسولین را تجویز می نمایند و به همین دلیل فرد دچار علائم افت قندخون می شود، درنتیجه بیشتر از حد معمول مواد غذایی مصرف می نماید و چاق می شود، درحالی که انسولین باید تدریجی تجویز شود.

3. دارو های هورمونی و استروژن

در دوران یائسگی میزان ترشح هورمون استروژن در بدن خانم ها کاهش پیدا میکند، به همین دلیل فرد دچار علائمی، چون گرگرفتگی و عرق کردن های شبانه میشود. برای برطرف این شرایط پزشک معمولا هورمون درمانی با استروژن را تجویز میکند، اما این روش خود باعث احتباس آب و افزایش وزن میشود، با افزایش وزن، متابولیسم هم کند تر میشود، بنابراین کسانی که تحت هورمون درمانی هستند باید برنامه غذایی خود را تغییر دهند و به طور منظم ورزش نمایند.

4. دارو های مخصوص تشنج و میگرن

 • آمی تریپتیلین
 • نورتریپتیلین
 • والپروئیک اسید ها

این دارو ها برای درمان سردرد های میگرنی و تشنج بسیار مفید هستند، ولی روی هورمون های مربوط به گرسنگی نقش بسزایی دارند و اشتها را به شدت زیاد می نماید و همچنین سوخت و ساز بدن را کم خواهند کرد

5. داروی ضد افسردگی

آن ها همه به طور یکسان عمل نمی نمایند، اما چیزی که می توان از بابت آن نگران بود، میزان سروتونین است که می تواند در بعضی موارد خطرناک باشد مانند Prozac. این دارو ها می توانند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند چرا که با استفاده از ان ها میزان انرژی شما کاهش می یابد.

با این وجود وقتی شما احساس گرسنگی می کنید، سعی به استفاده از کربوهیدرات ها و محصولات قندی می کنید و اگر استفاده از این دارو ها برای مدت زیادی طول بکشد ممکن است افزایش وزن بیش از حدی داشته باشید در نتیجه شما احتیاج به اراده، تمرین و ورزش کردن دارید.

6. دارو های ضد حساسیت

 • سیتریزین
 • دیفن هیدرامین
 • لوراتادین
 • فکسوفنادین

دارو های ضد حساسیت اگر بدون نسخه پزشک مصرف شود سبب اختلال در عملکرد هیستامین ها می شود و هیستامین ماده ای است که وجود آن در بدن لازم است. اگر شما از دارو های آنتی هیستامینی بهره ببرید. هیستامین در بدن شما فراوری نمی شود و همین امر سبب افزایش وزن خواهد شد.

7. دارو های کاهنده فشارخون

بتابلوکر ها مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول که برای درمان فشارخون بالا به کار می فرایند هم می توانند باعث افزایش وزن شوند. برای مثال افرادی که از آتنولول استفاده می نمایند در ماه های اول مصرف به طور متوسط 5/2کیلوگرم به وزن شان اضافه می شود. درواقع این دارو ها سرعت سوزاندن کالری را کاهش داده و باعث خستگی و حس رخوت می شوند. افزایش مصرف موادغذایی فیبردار و کم کالری می تواند در تعدیل اثرات جانبی این دارو ها موثر باشد.

8. دارو های ضد بارداری

این دارو ها باعث آزادسازی هورمون پروژسترون در بدن می شوند. پروژسترون منجر به افزایش اشتهامی شود. در ضمن دارو های ضدبارداری، باعث احتباس آب در بدن می شوند.

9. کورتیکوئید ها

این قرص ها یکی از قوی ترین قرص های ضد التهابی می باشند و اغلب برای بیماران مبتلا به روماتیسم، آسم و حتی افرادی سرطانی تجویز می شوند و همچنین می توانند باعث چاقی شما شوند. این عوارض جانبی منفی می توانند بسیار قابل توجه باشند. آن ها اشتها را افزایش می دهند؛ بنابراین اگر بیش از حد از این دارو ها استفاده نمایید کار سختی است که سموم ایجاد شده توسط این قرص ها را حذف کنید. به همین دلیل مهم است که مایعات را در رژیم خود قرار دهید؛ که در نتیجه می تواند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند.

10. دارو های قلبی

 • آسبوتولول
 • آتنولول
 • پروپرانولول
 • متوپرولول

این دارو ها ضربان قلب را آهسته می نمایند و فشار خون را هم کاهش می دهند و همچنین از واکنش های ورزشی جلوگیری می نمایند. مصرف این دارو ها سوخت و ساز بدن را به طور قابل توجهی پایین می آورند و احساس خستگی را در بدن زیاد می نماید. به همین دلیل استفاده از این دارو ها با اضافه وزن همراه خواهد بود.

نکته مهم

اگر فکر می کنید دارویی که استفاده می کنید که سبب چاقی می شود بدون هدایت دریافت از پزشک متخصص به قطع کردن آن نپردازید. در یکسری از موارد شما می توانید داروی دیگری را مصرف کنید و حتی یک سری از دارو های جایگزین را برای لاغری بهره ببرید. اگر شما نتوانستید دارویی را جایگزین کنید حتماً از پزشک خود برای جبران اضافه وزن هدایت بگیرید.

منبع: برترین ها

به "این داروها وزن شما را زیاد می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این داروها وزن شما را زیاد می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید