امیر آقایی دچار سرنوشت نوید محمدزاده می شود؟

به گزارش نقطه سر خط، مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم گفت: با توجه به اطلاعیه های مداوم و مصاحبه ریاست محترم سازمان مبنی بر ضرورت رعایت قوانین نمایش فیلم ها و شرکت در جشنواره ها، لازم است این هر فیلمی مراحل قانونی حضور در جشنواره های بین الملی را طی کنند.

امیر آقایی دچار سرنوشت نوید محمدزاده می شود؟

به گزارش همشهری، روح الله سهرابی مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم در خصوص حضور فیلم های ایرانی راه یافته به جشنواره ونیز و شرایط پروانه نمایش آن ها گفت: پس از هر بار حضور فیلم ها در جشنواره های بین المللی، اغلب حرف و حدیث هایی پیرامون وجود یا عدم وجود مجوز نمایش فیلم در جشنوار ها و محافل بین المللی مطرح می شود.

او گفت: بنده قبلا هم گفته ام، نفس حضور در جشنواره و افتخارآفرینی سینمای ایران نه تنها هیچ منع و مسئله ای ندارد بلکه ارزشمند و باعث خوشحالی دست اندرکاران عرصه فرهنگ و هنر و به ویژه سینما است و می تواند موجب بالندگی و رشد آن شود. اما موضوع از لحظه ای پیچیده و مشکل دار می شود که یک فیلم بدون طی مراحل قانونی و پیش از اقدام به دریافت مجوز های لازم، در جشنواره ها حضور پیدا می کند. چنانکه در آیین نامه مربوط به نمایش آثار سینمایی آمده، فیلم ها برای حضور در جشنواره ها یا هر فضای نمایشی الزاما باید پروانه نمایش داشته باشند؛ بنابراین هرگونه تخطی از این امر تبعات سنگین و جریمه های خاصی را در پی خواهد داشت.

به گفته وی، در بین فیلم های ایرانی حاضر در جشنواره ونیز، دو فیلم جنگ جهانی سوم و بی رویا مسئله ای برای حضور در جشنواره ها ندارند چرا که از چندماه پیش درخواست خود را ثبت کرده و در تعامل با سازمان سینمایی و شورای پروانه نمایش پیش رفته اند.

وی ادامه داد: اما فیلم شب داخلی دیوار به کارگردانی وحید جلیلوند جهت اخذ پروانه نمایش دیرتر اقدام کرده و طبق اعلام تهیه کننده با توجه به آماده نبودن فیلم، نسخه نهایی را ارائه نداده است. (امیر آقایی و نوید محمدزاده از بازیگران این فیلم هستند. پیش از این فیلم برادران لیلا با بازی نوید محمدزاده در کن حضور یافته بود در حالی که در ایران پروانه نمایش نگرفته بود.)

سهرابی افزود: با توجه به اطلاعیه های مداوم و مصاحبه ریاست محترم سازمان مبنی بر ضرورت رعایت قوانین نمایش فیلم ها و شرکت در جشنواره ها، لازم است این فیلم یا هر فیلم دیگر مراحل قانونی حضور در جشنواره های بین الملی را طی کنند. به نظر بنده تبعات و خسارت های عدم تمکین به قوانین موجود و مصوب و تخلف در نحوه عرضه آثار، حتما بیشتر از دستاورد احتمالی حضور در یک یا چند جشنواره خواهد بود.

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم توصیه و تاکید کرد: فیلمسازان محترم از ارائه و نمایش فیلم خود در محافل و جشنواره ها، پیش از اخذ مجوز لازم جدا خودداری کنند تا تعاملی که سازمان سینمایی با سینماگران در پیش گرفته است، خدشه دار نشود.

سهرابی در ادامه گفت: البته فیلم دیگری که از ایران در جشنواره مذکور حضور دارد (خرس نیست به کارگردانی جعفر پناهی) اساسا پروانه ساخت یا شناسنامه ای ندارد که بخواهم درباره آن اظهارنظر کنم و از شواهد پیداست بیشتر نمایش یک سیاسی بازی است تا حضور یک فیلم سینمایی.

منبع: فرارو

به "امیر آقایی دچار سرنوشت نوید محمدزاده می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر آقایی دچار سرنوشت نوید محمدزاده می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید