آشنایی با فواید دوش آب سرد

به گزارش نقطه سر خط، فواید دوش آب سرد برای بدن بی شمار است؛ از چربی سوزی گرفته تا بهبود افسردگی، کمک به سلامت پوست و قسمت های مختلف بدن. بنابراین جایگزین کردن دوش آب سرد به جای دوش آب گر م، می تواند مزایا و فواید شگفت انگیزی برای بدن شما داشته باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با فواید دوش آب سرد برای سلامت جسم و روح آشنا کنیم.

آشنایی با فواید دوش آب سرد

چهار مزیت دوش آب سرد برای سلامتی

مطمئنا، از شنیدن جمله یک دوش آب سرد بگیر، مو به تن شما سیخ خواهد شد، اما همین دوش آب سرد که ممکن است به نظرتان نا خوشایند و وحشتناک بیاید، صبح روز بعد سلامت جسمی شما را بهبود خواهد بخشید و باعث افزایش تندرستی تان خواهد شد.

دوش آب سرد، برای دلاوران و جنگ آوران عصر باستان، یک سلاح پر قدرت به شمار می آمد که بر قدرت آن ها می اضافه کرد و باعث افزایش هوشکمک این جنگاوران می شد.

همان طور که جیمز باند در فیلم هایش به این نکته اشاره نموده و می گوید با یک دوش آب سرد، سر حال تر می شود.

مزایای فیزیکی و روانی دوش آب سرد بی حد و حصر است. در واقع مزایای دوش آب سرد، مزایای کوتاه مدتی نیستند که برای یک یا دو روز در بدن باقی بمانند بلکه این دوش باعث افزایش استقامت و قدرت بدنی فرد در طولانی مدت می شود و لذا مزایای بلند مدتی را به همراه خواهد داشت.

فواید دوش آب سرد

1.دوش آب سرد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود
محققان رابطه تنگاتنگی را بین قرار گرفتن در زیر دوش آب سرد و افزایش گلوتاتیون کشف نموده اند. گلوتاتیون اسید آمینه ای است که قدرت سیستم ایمنی بدن شما را افزایش داده و بدن را در برابر انواع مختلف سموم مقاوم نموده و علاوه بر این، با عواقب نا خوشایند استرس نیز مبارزه می کند.
2.دوش آب سرد به داشتن پوستی بهتر کمک می کند
متخصصان پوست دائما بر روی این موضوع تاکید دارند که آب گرم، روغن های اسانس ضروری را از روی پوست شما می زداید و لذا باعث خشکی و خارش پوست خواهد شد.

بنابراین با چند بار دوش آب سرد در هفته، به راحتی می توانید التهاب پوست را کاهش داده و از شکنده شدن و آسیب رسیدن به موهایتان جلوگیری نمایید.

3.دوش آب سرد باعث بهبود سریع گرفتگی عضلات بدن می شود
ورزشکاران، از قهرمانان دوی سرعت گرفته تا بازیکنان NFL، مدت کوتاهی پس از بازی در حمام یخ می خوابند تا درد عضلانی ناشی از گرفتگی عضلات خود را کاهش دهند.

همین اصل برای کسانی صدق می کند که می خواهند خستگی یک هفته کاری پر مشقت و پر از استرس را از بدنشان خارج کنند.

در واقع دوش آب سرد به کارمندانی که در فضاهای پر استرس کار می کنند و کارگرانی که فعالیت بدنی زیادی دارند کمک می کند تا خستگی عضلانی خود را از بدن بزدایند.

4.دوش آب سرد باعث بهبود خلق و خو می شود
محققان دانشگاه ویرجینیای معتقدند که دوش آب سرد می تواند افسردگی را از بین ببرد.

آن ها مطالعه خود را با انجام آزمایشی که شامل یک دوره پنج دقیقه ای افت تدریجی دمای آب (برای ایجاد شوک آب سرد، که کمی ناخوشایند است)، و سپس دو تا سه دقیقه دوش گرفتن در آبی با دمای 52 درجه سانتی گراد بود تکمیل نمودند.

در انتهای این آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدند که: انتظار می رود یک دوش آب سرد پالس های الکتریکی زیادی را از انتهای عصب محیطی به مغز ارسال می کند، که می تواند منجر به ایجاد اثرات ضد افسردگی شود.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "آشنایی با فواید دوش آب سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با فواید دوش آب سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید