کویر ریگ جن مخوف ترین کویر ایران

به گزارش نقطه سر خط، ریگ جن، شگفت انگیز ترین اسرار آمیز ترین و ترسناک ترین منطقه ایران است، با باتلاق های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده ای به ارمغان می آورد. اتفاقات بی پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمک زار های این منطقه محل قتل و دفن موجودات زنده بسیاری بوده است.

کویر ریگ جن مخوف ترین کویر ایران

یگ جن ؛ مثلث برمودایی در قلب ایران که محل قتل و دفن موجودات زنده است

ریگ جن، شگفت انگیز ترین اسرار آمیز ترین و ترسناک ترین منطقه ایران است، با باتلاق های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده ای به ارمغان می آورد. اتفاقات بی پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمک زار های این منطقه محل قتل و دفن موجودات زنده بسیاری بوده است. با وجود تمام افسانه ها و باورهای خرافی مردم باید بدانید زیربنای ریگ جن یک دشت فرسایش یافته است که در حال حاضر تپه های ماسه ای برخان و تپه های ماسه ای هرمی (قورد) آن را اشغال نموده است. تمام ریگ جن دارای رسوبات نمکی فراوان است که عمده رسوبات و مواد فرسایشی آن از دامنه های فرسایش یافته البرز شکل گرفته است.

سفر به شگفت انگیز ترین اسرار آمیز ترین و ترسناک ترین منطقه ایران

در حال حاضر در این منطقه هیچ علائمی از حیات دیده نمی گردد. این کویر در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعتی برابر با 3800 کیلومترمربع دارد.

هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد. در بیشتر نقشه ها نامی از این منطقه نبرده شده است. تنها دو کویر شناس اروپایی در گذشته در سفرنامه های خود به وجود چنین کویری در ایران اشاره ای نموده اند.

فرورفتن در گل و لجن در ریگ جن، شاید یکی از خطرناک ترین اتفاقاتی باشد که ممکن است گریبان گیر مسافران ناوارد گردد و آنها را به کام مرگ بکشاند.

سال های متمادی، هیچ کس جرئت آنکه به ریگ جن سفر کند و راز این کویر اسرار آمیز را کشف کند، نداشت، یا اگر حتی جرئتش را هم داشت، به علت ناآشنایی با منطقه درراه می ماند.

نمک زار های ریگ جن که محل قتل و دفن موجودات زنده بسیاری بوده

جالب است بدانید، حاشیه نشینان و محلی های این منطقه، چوپان ها و ساربان ها معتقدند که اگر کسی پایش به ریگ جن برسد، بلافاصله ناپدید و به وسیله ارواح و موجودات ماورایی به قلب ریگ جن فرستاده می گردد!

یکی از کاوشگران می گوید که حتی شتر های اهالی کویر هم وقتی به این منطقه می رسند، می ایستند و به هیچ عنوان حرکت نمی نمایند!

بعلاوه حرکت تپه های ماسه ای و تغییر شکل آنها را به علت وجود قدرت های شیطانی در این منطقه می دانستند. آنچه معین است قسمت عمده ریگزارهای ریگ جن به علت عدم وجود پوشش گیاهی دائماً تحت تأثیر نیروی باد در حال تغییر و حرکت هستند.

کویر ریگ جن ترسناک ترین منطقه ایران

مثلث برمودای ایران کجاست؟

محلی ها معتقدند که اگر کسی پایش به ریگ جن برسد، بلافاصله ناپدید و به وسیله ارواح و موجودات ماورایی به قلب ریگ جن فرستاده می گردد!

هدین در کتاب کویرهای ایران افسانه ای را از مردم آن موقع روایت می نماید که در مرکز ریگ جن بهشت گمشده ای وجود دارد. در این بهشت دریاچه ای هست و در کنار آن جنگل های انبوه قرار دارند. شیاطین پشم شترها را در آنجا رها نموده اند و هر کس به این منطقه دست یابد ثروتمند خواهد شد. مسلماً در مرکز ریگ جن نه دریاچه ای هست و نه جنگلی. آنچه هست زمین های پف نموده رسی است که از شدت تبخیر و شوری توانی برای رشد گیاه در خود ندارند.

ریگ جن ؛ ترسناک ترین منطقه ایران

آنچه در خصوص ریگ جن حقیقت دارد بخل آسمان و قهر زمین است که آن را تبدیل به سرزمین افسانه ها نموده است. آنچه در سفر به مناطقی ازاین دست باید مورد توجه قرار گیرد توجه به نکات فنی، ایمنی و داشتن تجربه کافی است. کویر برخلاف ظاهر آرام و شکیبا دارای طبیعتی خشن و پرخطر است. سفر به چنین مناطقی تمهیدات خاص خود را طلب می نماید و بدون انجام مطالعات لازم قطعاً عواقب ناگواری را به همراه خواهد داشت.

کویر مخوف مرکز ایران در استان سمنان، ریگ جن

سون هدین در سال 1900 ریگ جن را کشف کرد و بعدازآن هم آلفونز گابریل در سال 1930 از نزدیکی آن گذر کرد؛ اما هیچ کدام نتوانستند از این بخش از کویر عبور نمایند و ناچار به سمت یزد برگشتند؛ اما عبور از آن همچنان برای کویرنوردان به صورت یک رؤیا باقی ماند تا اینکه بالاخره در سال 1997 طلسم ریگ جن به وسیله علی پارسا، کویرشناس مقیم آمریکا شکسته شد. او به همراه آقای میران زاده، رئیس وقت پارک ملی کویر، با هواپیما برافراز ریگ جن رفتند تا ثابت نمایند که هیچ چیز شگفت انگیزی در ریگ جن وجود ندارد. علی پارسا، اما یک سال بعد، با ماشین وارد ریگ جن شد و بعدازآن بسیاری از کویرنوردان از ریگ جن گذشتند. البته با تجهیزات کامل که نه گرفتار روح شدند و نه جن زده!

کویر ریگ جن سمنان

برای سفر به ریگ جن حداقل باید به میزان دو هفته آب، بنزین، غذا و وسایل فنی ماشین را به همراه داشته باشید. ضمناً بلد محلی را از قلم نیاندازید، محلی ها معمولاً آدم های کارکشته ای هستند و علاوه بر معین راستا، حتی در شرایط سخت، خیلی خوب می توانند هدایت تان نمایند.

اگر از راستا جندق به طرف ریگ جن می روید پس از طی راستای پرپیچ وخم، وارد یک رودخانه خشک و عریض می شوید، بعد از عبور از رودخانه تا چشم کار می نماید کوه ها و تپه های ماسه ای است. بخشی از منطقه نسبتاً مسطح تر است و تپه ها کوچک تر، بنابراین عبور از آن نسبتاً آسان به نظر می رسد ولی با کمی پیشروی با کم شدن ارتفاع به اراضی باتلاقی می رسید که اینجا تقریباً جنوب منطقه است.

کویر ریگ جن، اسرارآمیزترین منطقه ایران

افسانه های محلی می گویند در ریگ جن اجنه ها حضور دارند و حتی با یکدیگر صحبت می نمایند و باعث اتفاقاتی برای گردشگرانی می شوند.

اصرار برای عبور از این اراضی باتلاقی بی فایده است بنابراین بهتر است از سمت شمال غربی به حرکتتان ادامه دهید. آخرین کوه هایی که 2300 متر ارتفاع دارند به بخش شمالی ریگ جن می رسید ازاینجا کوه دماوند را هم می توانید ببینید. با ادامه این راستا به پارک ملی کویر می رسید، البته بعد از گذر از رودخانه خشک نخجیر و پارک ملی کویر، نقطه پایانی است که شمارا به پاسگاه ملک آباد ورامین و تهران می رساند و تا اینجا بیش از هزار کیلومتر راستا را در کویر درنوردیده اید.

منبع: سایت سیمرغ

منبع: راسخون

به "کویر ریگ جن مخوف ترین کویر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر ریگ جن مخوف ترین کویر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید