کُردها در بغداد همچنان در انتظار پاسخ علاوی؛ جزئیات اختلافات؟

به گزارش نقطه سر خط، گفته می گردد که هیئت اعزامی اقلیم کردستان عراق به بغداد در آستانه معرفی کابینه محمد توفیق علاوی به نتیجه مشخصی دست نیافته است.

کُردها در بغداد همچنان در انتظار پاسخ علاوی؛ جزئیات اختلافات؟

به گزارش گروه بین الملل نقطه سر خط، حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در کوشش است به هر نحو ممکن صندلی خود را در کابینه جدید عراق تضمین کند، به ویژه پُست معاونت نخست وزیر و وزیر دارایی که در چندین کابینه مختلف در اختیار این حزب بوده است. با هدف اتخاذ موضع مشترک کُردها در بغداد، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان نشستی را با فراکسیون های کُردی مجلس عراق در اربیل برگزار کرد که ماحصل آن اعزام هیئتی متشکل از احزاب دموکرات، اتحادیه میهنی، جنبش تغییر، اتحاد اسلامی و جماعت اسلامی بود. این هیئت در بغداد سلسله دیدارهایی را با سران و شخصیت های عراقی به ویژه نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه برگزار نموده است.

یک نماینده کُرد مجلس عراق در مورد این دیدارها اعلام نموده است که هیئت کُردی تا به امروز با نخست وزیر جدید به توافقی دست نیافته است.

جمال کوچر رئیس فراکسیون حزب اتحاد اسلامی کردستان در مجلس عراق در این خصوص اعلام نموده است که مذاکرات با علاوی هیچ نتیجه ای نداشته است.

عمده اختلافات کُردها با نخست وزیر جدید عراق در مورد دو موضوع است:

نخست: کُردها اصرار دارند که سهم وزاری آنها از کابینه جدید باید با انتخاب اقلیم کردستان باشد اما محمد توفیق علاوی به صراحت اعلام نموده است که به مانند دیگر جریان ها که دست وی را برای انتخاب اعضای کابینه باز گذاشته اند، کُردها نیز باید دخالتی در انتخاب وزیران نداشته باشند.

دوم: نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه عراق اعلام نموده است که به مانند دیگر استان های این کشور با اقلیم کردستان نیز تعامل خواهد نمود اما کُردها تاکید نموده اند که در قانون اساسی عراق به تشکیلات اقلیم اعتراف شده است و چنین دیدگاهی از سوی نخست وزیر در قبال اقلیم کردستان پذیرفتنی نیست.

از سوی دیگر، موضوع بودجه و تخصیص حقوق کارمندان کُرد از موارد اختلافی اقلیم کردستان با نخست وزیر جدید است. در دوره های گذشته عدم پایبندی اقلیم کردستان به مفاد توافق بودجه ای با بغداد از مسائل اصلی میان طرفین بوده است. بر اساس توافقات گذشته، اقلیم کردستان متعهد به تحویل روزانه 250 بشکه نفت به دولت مرکزی شده بود اما قراردهای نفتی غیر شفاف و پیش فروش نفتی حکومت اقلیم مانع از آن شد که اقلیم به این تعهدات جامه عمل بپوشاند، اگرچه عادل عبدالمهدی به عنوان حسن نیت، ماهیانه مبالغی را جهت پرداخت حقوق کارمندان کُرد اختصاص داده است.

کُردها اعلام نموده اند در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات بغداد، موضع رسمی آنها در قبال کابینه جدید عراق در روزهای آینده اعلام می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کُردها در بغداد همچنان در انتظار پاسخ علاوی؛ جزئیات اختلافات؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کُردها در بغداد همچنان در انتظار پاسخ علاوی؛ جزئیات اختلافات؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید