وقتی کامو با خیام هم صدا می گردد

به گزارش نقطه سر خط، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در گلستان، هوشمند دهقان، مترجم گرگانی که در کارنامه خود ترجمه آثاری مانند بازداشتگاه صورتی (آدام آلتر)، دختر تحصیل نموده (تارا وستور)، لطفاً زامبی نباشید (آدام آلتر)، در کافه اگزیستانسیالیستی (سارا بیکول)، ابن عربی وارث انبیا (ویلیام چیتیک)، سقراط مردی برای روزگار ما (پل جانسون) و عادت های اتمی (جیمز کلیر) به چشم می خورد، به تازگی و با همکاری انتشارات پیغام امروز، کتاب نه قربانیان، نه جلادان را ترجمه و روانه باز نموده است.

وقتی کامو با خیام هم صدا می گردد

دهقان درباره این کتاب به خبرنگار ایبنا گفت: این کتاب مجموعه یادداشت هایی است از آلبر کامو نویسنده، فیلسوف و روزنامه نگار فرانسوی که پس از جنگ دنیای دوم و در شروع جنگ سرد نوشته شده است. مجموعه مقالات مهمی که از کامو در این کتاب جمع آوری شده، بعدها درون مایه اصلی بسیاری از آثار برجسته وی را تشکیل داد.

وی ادامه داد: کامو در این مقالات به عبارتی در خصوص خشونت و قتل بحث می نماید و تأثیراتی را که خشونت و آدم کشی بر مرتکبین، قربانیان و مشاهده نمایندگان می گذارد، مورد آنالیز قرار می دهد.

دهقان با اشاره به اینکه این مجموعه شامل هشت مقاله است، ادامه داد: کامو در این مجموعه به نوعی میخواهد چرخه خشونت و توجیهِ توأم با آن را بشکند. وی بر این باور است که راه مستقیم و مسئولانۀ خودداری از مشروع ساختن قتل، این است که از جلاد بودن خودداری کنیم. فقط در آن صورت است که می توانیم از قربانی بودن بپرهیزیم یا به بیان دیگر برای امتناع از قربانی بودن یا جلاد بودن، باید از هر دو امتناع ورزیم.

وی درباره عنوان این هشت مقاله یعنی نه قربانیان، نه جلادان، گفت: کامو در مقالات یا آثار پیشین خود نیز از این اصطلاح و عنوان، به تقریب استفاده نموده است. به عنوان نمونه در مقاله ای با عنوان تصاویری از آلمان اشغال شده که در 30 ژوئن 1945 به طبع رساند، نوشت؛ اروپای نگون بخت جنگ زده میان قربانیان و جلادان تقسیم شده است. او همچنین در سپتامبر 1945 نوشته است که ما در دنیای هستیم که باید بین جلاد بودن و قربانی بودن همیشه یکی را انتخاب کنیم و همه قربانی هستیم.

این مترجم گرگانی اضافه کرد: نفی مضاعف قربانیان و جلادان که در قالب نوشتاریِ نه این و نه آن، صورت بندی می گردد، درواقع معرف سبک سیاسی کامو در آن دوره است. چنان که کانر کروز اوبراین می نویسد که این گونه نفی مضاعف به صورت یکی از ویژگی های سبک سیاسی وی درآمد.

دهقان توضیح داد: درواقع کامو با حکیم نیشابور هم صدا می گردد که می گوید راه نه آن است و نه این.

وی در انتها درباره راه سومی که کامو در این مجموعه پیشنهاد داده است، گفت: پی بردن به پاسخ این پرسش در گرو مطالعه نه قربانیان، نه جلادان است؛ اثری که در بحبوحه یکی از حساس ترین دوران های تاریخ دنیا و به قلم نویسنده ای نوشته شده که بسیاری او را وجدان عصر نامیده اند.

یادآوری می گردد، کتاب نه قربانیان، نه جلادان در 103 صفحه و در جلدی شومیز و قطعی رقعی منتشر شده است و دوستداران این نویسنده نامی فرانسوی می توانند آن را به قیمت 18 هزار تومان تهیه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "وقتی کامو با خیام هم صدا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی کامو با خیام هم صدا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید