عزاداری آنلاین؛ خیلی هم با شرافت و منصفانه

به گزارش نقطه سر خط، خبرنگاران: هیئت های سراسر کشور در محرم سال جاری می توانند به خاطر شرایط کرونا بدون احتیاج به هزینه یا تجهیزات خاصی عزاداری های این ماه را به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار نمایند.

عزاداری آنلاین؛ خیلی هم با شرافت و منصفانه

فاصله گذاری فیزیکی و دوری از محل های شلوغ پس از شیوع کرونا یکی از پروتکل های بهداشتی است که به صورت جدی در کشور های مختلف اجرا می گردد. شاید اگر این تدابیر نبود و مانند گذشته جمع های شلوغ و مراسم های گسترده برگزار می شد تعداد قربانیان نوع جدید ویروس کرونا چند برابر آن چیزی بود که اکنون در دنیا شاهد آن هستیم.

عزاداری ماه محرم ازجمله در تاسوعا و عاشورای حسینی برای مردم ایران مسئله ای مهم با قدمتی تاریخی است، اما به خاطر حفظ سلامت، سال جاری همه هیئت ها ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند. به همین خاطر هیئت های کوچک و عظیم می توانند با استفاده از پلتفرم های داخلی که هزینه ای هم برایشان ندارد و بدون احتیاج به داشتن امکانات خاص و حرفه ای اقدام به پخش آنلاین مراسم خود نمایند. به این ترتیب حتی یک مسجد و هیئت کوچک هم می تواند با جلوگیری از جمع شدن عزاداران حسینی صد ها هزار نفر را جذب خود کند.

در اسلام، حفظ صحت و سلامت واجب شمرده شده است. حتی اگر عباداتی، مانند نماز و روزه واجب، برای انسان مضر باشد نه تن ها جایز، بلکه واجب است که ترک گردد و در چنین مواردی، کار واجب به کار حرام مبدل می گردد.

آنلاین شدن ساده

با استفاده از فناوری های جدید ازجمله سرویس های ابری کار پخش زنده و آنلاین برخلاف گذشته بسیار ساده شده و حتی با یک موبایل معمولی و بدون احتیاج به امکانات خاص فنی امکان پذیر است. در این ایام هم پلتفرم های داخلی خدمات خود را به هیئت ها به صورت رایگان و بدون هزینه ارائه می نمایند.

در ماه مبارک رمضان سال جاری مساجد و هیئت ها، استفاده از فناوری برای برگزاری مراسم های این ماه به صورت غیرحضوری را با پلتفرم های محافل (با پشتیبانی آپارات) و هیئت آنلاین تجربه نموده بودند، اکنون سرویس های دیگری هم بدون دریافت هزینه از هیئت ها به این جمع اضافه شده اند.

به تازگی ابرآروان و لحظه نگار در اقدامی مشترک اعلام نموده اند؛ برای حفاظت از سلامت جمعی مردم کشور، پلتفرم پخش زنده خود را به صورت رایگان در اختیار هیئت های مذهبی قرار می دهند که مراسم محرم99 را غیرحضوری برگزار نمایند.

پلتفرم پخش زنده با امکان استریمینگ بر بستر وب است و توانایی پاسخ دهی به تعداد نامحدود کاربران را دارد.

حمید رستمی، معمار کسب و کار ابرآروان در مصاحبه با همشهری می گوید: در دوران کرونا استفاده از سرویس های آنلاین برای دورکاری و انجام کار های روزمره افزایش چشمگیری پیدا نموده است. برای حفظ سلامت جامعه حالا هم هیئت های مذهبی می توانند بدون نگرانی از مسائل فنی و زیرساختی از سرویس های ابری به صورت رایگان برای برگزاری غیرحضوری عزاداری استفاده نمایند.

بدون احتیاج به تجهیزات خاص

درصورتی که هیئت های مذهبی خودشان وب سایت داشته باشند می توانند از سرویس ابری برای پخش زنده استفاده نمایند و تنها کد آن را در سایت خود قرار دهند. حتی هیئت های کوچکی که وب سایت هم ندارند می توانند پخش زنده خود را به صورت رایگان از پلتفرم استریم انجام دهند.

پخش زنده احتیاج به تجهیزات زیادی ندارد و با یک گوشی ساده موبایل و داشتن اینترنت می توان کار پخش را انجام داد. هر چند هیئت های عظیم تر که امکانات بیشتری دارند می توانند حتی به صورت حرفه ای تر عمل نمایند و امکان سوئیچ دوربین ها و استفاده از میز تدوین حرفه ای برای سرویس پخش آنلاین را دارند.

نگران قطعی نباشید

بعضی هیئت های مذهبی نگران قطع شدن پخش زنده مثلا با زیاد شدن تعداد کاربران هستند، ولی با امکانات سی دی ان این مسئله مرتفع شده است. حمید رستمی می گوید: از آنجایی که سرویس پخش زنده روی سی دی ان قرار گرفته است، تجربه های قبلی نشان داده که احتمال اختلال در این رابطه بسیار کم است. مثلا در زمان پخش آنلاین مسابقات جام دنیای با تماشای چند صدهزار نفر و ترافیک 186گیگابیت بر ثانیه را بدون مشکل و قطعی داشتیم. هیئت ها حتی می توانند پخش زنده اچ دی داشته باشند و پلتفرم براساس پهنای باند و سرعت اینترنت کاربر خودش کیفیت پخش را تنظیم می نماید.

هم اکنون مجمع عمومی بسیاری از شرکت های بورسی و قرعه کشی خودروساز ها هم با این زیرساخت ها بدون مشکل انجام می گردد. در مراسم های مذهبی هم می گردد از فناوری های جدید استفاده کرد و به تدریج امکانات جدید هم به آن افزود. هر کسی که در هر شهری است می تواند در عزاداری آنلاین و زنده حتی در شهر های دیگر و مثلا زادگاه خود شرکت کند.

حمید رستمی می گوید شرکت خدمات ابری آن ها در حال کار روی زیارت مجازی حرم امام رضا (ع) به صورت 24ساعته است. این پخش زنده برای زیارت غیرحضوری تست شده و بدون مشکل بوده و قرار است به زودی عملیاتی گردد. این سرویس جدید اجازه می دهد صد ها هزار کاربر به صورت همزمان در هر لحظه ای از شبانه روز بتوانند حرم رضوی را زیارت نمایند.

هیئت ها حتی می توانند پخش زنده اچ دی داشته باشند و پلتفرم براساس پهنای باند و سرعت اینترنت کاربر خودش کیفیت پخش را تنظیم می نماید.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: برترین ها

به "عزاداری آنلاین؛ خیلی هم با شرافت و منصفانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزاداری آنلاین؛ خیلی هم با شرافت و منصفانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید