داوران سینمای دنیا و جلوه گاه شرق جشنواره فجر معرفی شدند

به گزارش نقطه سر خط، علیرضا رضاداد دبیر جشنواره فیلم فجر، آن هیو از هنگ کنگ، پیر- هنری دلینیو از فرانسه، رولف دو هیر از استرالیا، سمیح کاپلان اوگلو از ترکیه، ایگور گوسکو از روسیه، رضا میرکریمی و نیکی کریمی از ایران را به عنوان اعضای هیأت داوران بخش سینمای سعادت (سینمای دنیا) سی و سومین جشنواره فیلم فجر بیان کرد.

داوران سینمای دنیا و جلوه گاه شرق جشنواره فجر معرفی شدند

** آن هیو:

آن هیو در سال 1979 اولین فیلم بلند خود را ساخت و به سرعت به عنوان شخصیت اصلی موج نو فیلمسازی هنگ کنگ شناخته شد. او در همان سال پیروز به دریافت جایزه اصلی جشنواره فیلم برلین شد. دریافت جوایز متعدد از جشنواره های بین الملل جهانی مانند جشنواره فیلم برلین، هنگ کنگ، تایوان و... از دیگر پیروزیت های وی است.

** ایگور گوسکو:

ایگور گوسکو فارغ التحصیل سال 1993 از دانشگاه دولتی مسکو است و از جمله روزنامه نگاران و منتقدان سینما در روسیه محسوب می گردد. وی چندین مقاله در سینما برای مطبوعات روسیه به عنوان گزارش از جشنواره کن به بزرگترین ایستگاه رادیویی روسیه، اروپا پلاس از سال1993 تا به امروز نوشته است. گوسکو همچنین عضو هیئت منصفه فیپرشی در جشنواره کن (2010) و مدیر برنامه نویسی جشنواره VOICES در ولوگدای روسیه از سال 2010 تا 2013 بوده است.

** پیر- هنری دلینیو:

پیر- هنری دلینیو دبیر جشنواره، پایه گذار و مدیر بخش 15 روزه کارگردانان در فستیوال کن (1998-1969)، پایه گذار و مدیر FIPA در شهر بیاریتس (فرانسه) (2009-1987) بوده است. وی داوری 48 جشنواره معتبر جهانی از جمله جشنواره های فیلم کن، برلین، شیکاگو، ونیز و... را در کارنامه کاری خود دارد.

** رولف دو هیر:

رولف دو هیر نویسنده، تهیه کننده و کارگردان استرالیایی است که آخرین فیلم وی به نام کشور چارلی نامزد دریافت چهار جایزه از جشنواره فیلم کن شد. او همچنین جایزه انجمن کارگردانان استرالیا را در سال 2006 دریافت نموده است. علاوه بر این، دو هیر توانسته است جوایزی را از انستیتو فیلم استرالیا، انجمن نویسندگان استرالیا، جشنواره فیلم مونترال، جشنواره فیلم پاریس، جشنواره فیلم سیاتل، جایزه فیپرشی جشنواره فیلم ونیز و... دریافت کند.

** سمیح کاپلان اوگلو:

سمیح کاپلان اوگلو یکی از بنام ترین کارگردانان روز سینمای ترکیه است که کارگردانی فیلم های بلند را از سال 2001 شروع نموده است. او برنده جوایزی متعدد از جمله بهترین کارگردانی از جشنواره برلین و سنگاپور شده است. تخم مرغ که از جمله فیلم های کاپلان اوگلو است، برنده جایزه بهترین کارگردان از جشنواره فجر شده بود.

** نیکی کریمی:

نیکی کریمی، بازیگر، کارگردان و مترجم ایرانی است که در سال های فعالیتش در سینمای ایران، علاوه بر کسب جوایز جهانی متعدد، تجربه داوری در جشنواره های بین المللی مختلف را در کارنامه دارد.

این کارگردان و بازیگر زن سینمای ایران جوایزی را برای جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره فجر برای دیوانه ای از قفس پرید و واکنش پنجم، بهترین بازیگر زن جشنواره قاهره برای نیمه پنهان، صدف نقره ای جشنواره سن سباستین برای سارا، بهترین فیلم جشنواره مانهایم - هایدلبرگ برای کارگردانی سوت سرانجام کسب نموده است. کریمی همچنین در جشنواره هایی مانند پراگ، کارلووی واری، دوربان، لوکارنو، تسالونیکی، کلکته، ادینبرو، پونا و... داور بوده است.

** سیدرضا میرکریمی:

سیدرضا میرکریمی نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینمای ایران است که فیلم هایی مانند یه حبه قند، زیر نور ماه و... را در کارنامه دارد. تا به امروز با فیلم هایش توانسته است جایزه بهترین فیلم هفته منتقدین جشنواره کن برای زیر نور ماه و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره آسیا پاسیفیک را برای اینجا چراغی روشن است، جایزه گئورگ طلایی بهترین فیلم جشنواره بین المللی مسکو را برای به همین سادگی و جایزه بهترین کارگردانی و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم توکیو را برای زیر نور ماه دریافت کند.

علاوه بر این، میرکریمی جوایز متعددی را از جشنواره فیلم فجر، جشن خانه سینما و جشنواره های بین المللی از جمله جشنواره فیلم رباط، جشنواره فیلم ابن عربی، جشنواره فیلم کازان (منبر طلائی)، جشنواره فیلم کلکته، جشنواره فیلم بالی، جشنواره فیلم بیروت دریافت نموده است.

داوران بخش جلوه گاه شرق

همچنین علیرضا رضاداد، مکسین ویلیامسون، گارین نوگراهو، دولتنظر خدانظروف، جورج اواشویلی، فابیو تسی و نگار جواهریان و منوچهر محمدی از ایران را به عنوان اعضای هیأت داوران بخش جلوه گاه شرق سی و سومین جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد.

مکسین ویلیامسون: وی مدیرهنری جشنواره فیلم آسیا-اقیانوسیه بریسبین می باشد. همچنین پایه گذار جشنواره رقابتی جوایز نمایش آسیا-اقیانوسیه از سال 2007 است. همچنین مدیر فستیوال Bisbere استرالیا و داور چندین جشنواره معتبر جهانی بوده است.

گارین نوگراهو : کارگردان و تهیه کننده اندونزیایی است. وی پایه گذار JAFF (فستیوال فیلم نت پک آسیا جوگیا) است. نوگراهو برنده 4 جایزه بین المللی از جلسه برلین 2003 است.

دولتنظر خدانظروف: وی در زمینه های گوناگون سینمایی از جمله فیلمبرداری، کارگردانی، و فیلمنامه نویسی فعالیت داشته است. در سال1990 به عنوان رییس اتحادیه فیلمبرداران روسیه انتخاب شد.

جورج اواشویلی: ایشان فارغ التحصیل گروه فیلم موسسه سینما و تئاتر گرجستان در سال1996و دوره آموزشی فیلمسازی مدرسه عالی فیلم نیویورک در استودیو یونیورسال هالیوود در سال 2006 می باشد. وی پیروز به دریافت جوایز متعددی در جشنواره های شیکاگو، سن سباستین،سائوپائلو شده است. از جوایز او می توان به دریافت جایزه برلین در سال 2005 برای فیلم زولیس دوپندان اشاره نمود.

فابیو تسی: یکی از مشهورترین بازیگران ایتالیایی، که بیش از 100 عنوان فیلم بلند، کوتاه و سریال را در کارنامه حرفه ای خود دارد. در سال 1971 برای بازی در فیلم باغ فینزی-کانتینیس پیروز به دریافت جایزه گلدن گلوب شد.

بخش بین الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر 5 تا 12 اردیبهشت ماه در تهران برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "داوران سینمای دنیا و جلوه گاه شرق جشنواره فجر معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوران سینمای دنیا و جلوه گاه شرق جشنواره فجر معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید