اعطای وام به 20هزار دستیار و دانشجوی دکتری تخصصی تا خاتمه سال تحصیلی

به گزارش نقطه سر خط، تهران (پانا) - رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از اعطای وام به 20هزار دستیار و دکترای تخصصی تا انتها سال تحصیلی اطلاع داد و گفت یاری هزینه بیماری دانشجویان به 10 میلیون افزایش یافت.

اعطای وام به 20هزار دستیار و دانشجوی دکتری تخصصی تا خاتمه سال تحصیلی

به گزارش وزارت بهداشت، بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در دومین روز نشست مجمع دبیران دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی گفت: شاد هستم که در جمع شما دبیران شوراهای صنفی هستم، شما افرادی که با روحیه مطالبه گری خود، در پی پیگیری مطالبات دانشجویان هستید. باید قدر خود را بدانید چرا که انسان هایی دغدغه مند هستید و یقین دارم با همین روحیه ای که در شما می بینم و با توان، ظرفیت و هم افزایی که در یکایک شما به خوبی مشهود است، می توان در راستا تحول، سازندگی و توسعه گام برداشت.

وی گفت: ایشان دلشان، زبانشان و قلب شان برای شما طپید و کوشش ها و زحمات زیادی در معاونت فرهنگی و دانشجویی برای شما انجام دادند که بعضی از آنها تحقق یافت و بعضی نیز در حال پیگیری است و یقین می دانم در ادامه راه دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بتواند در راستا پیگیری و احقاق حقوق ، مطالبات و خواسته های صنفی شما گام های سازنده ای بردارند.

رحیمی گفت: اینکه شما انسانی دغدغه مند ومسؤولیت پذیر هستید برای ما خیلی ارزشمند است. شاد هستم که از بین همه نخبگان دانشجویی، شما عزیزان علیرغم مشغله کاری و زندگی خود، دلسوزانه دنبال حل مسائل و مطالبات صنفی و معیشتی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی هستید و تحسین برانگیز است که شما عزیزان دغدغه دیگر دانشجویان را نیز دارید و برای برطرف مسائل آنها، وقت و انرژی می گذارید و بعضا شاید حرف های سنگین و تخلی هم بشنوید اما همین که انسانی دغدغه مند، هستید، این خود ارزشمند است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تاریخچه فعالیت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت و گفت: صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت یک هدف کلی دارد و باید برای توسعه زیرساخت های رفاهی دانشجویان به خصوص دانشجویان بی بضاعت کوشش کند. ارکان صندوق رفاه دانشجویان شامل هیات امنا است که این هیأت امنا شامل وزیر بهداشت، وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه وبودجه، معاون وقت فرهنگی و دانشجویی و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است و همه موضوعات صندوق اعم از امور اداری، اقتصادی و اجرایی باید در هیأت امنا مصوب گردد تا بعد از تصویب، شکل قانونی به خود بگیرد و به مرحله اجراء درآید و مصوبات حتما باید با ابلاغ مقام عالی وزارت باشد.

رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با پیگیری ها و مذاکراتی که طی یک سال گذشته انجام شد تصمیماتی اتخاذ و تفاهم نامه هایی منعقد شد که در نتیجه آن شرایط رفاهی برای این دانشجویان تا حدودی بهبود یافت و یک سبد رفاهی حاوی وام ویژه دستیاری و دکتری تخصصی، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه سلامت و پایه خدمات درمانی نیز برای آنها در نظر گرفته شد.

رحیمی اضافه کرد: ارائه وام به دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی از ابتدای سال 99 برای اولین بار در صندوق رفاه عملیاتی شد و در سال گذشته به بیش از 10 هزار دانشجوی متقاضی، تسهیلات اعطا شد.

وی گفت: یکی از برنامه های ما پوشش کامل جمعیت بیش از 20 هزار نفری دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی (Ph.D) تا خاتمه سال تحصیلی 1401 است تا هر دانشجویی که متقاضی دریافت این وام است بتواند آن را دریافت کند. منابع این وام نیز در قالب همکاری مشارکتی با یکی از بانک های کشور تأمین می گردد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بعلاوه بیمه تأمین اجتماعی را از دیگر خدمات نو صندوق رفاه برای دستیاران بیان کرد و گفت: دوره دستیاری یکی از سخت ترین دوره های تحصیلی است و معمولا این دانشجویان در مقایسه با سایر دانشجویان از نظر شرایط معیشتی اوضاع نامناسب تری دارند.

وی گفت: اغلب دانشجویان دستیاری در شرایط سنی تأهل قرار دارند و اجازه و فرصت کار در بخش خصوصی را نیز ندارند. در صندوق رفاه برای آنها پوشش بیمه تأمین اجتماعی را در نظر گرفتیم و همه دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی در صورت ثبت درخواست، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند.

رحیمی اضافه کرد: بعلاوه بیمه تکمیلی نیز جزو برنامه ها و اهداف اصلی ما برای دستیاران است و درحال پیگیری این موضوع هستیم و منابع لازم برای تحقق آن نیز درحال آماده سازی است و در حال مذاکره و قرارداد با شرکت های بیمه ای هستیم. بیمه تکمیلی هزینه های سرپایی، خدمات نازایی، زایمان، دندانپزشکی و... را پوشش می دهد و باتوجه به اینکه بیمه تکمیلی روی بیمه پایه سوار است، ابتدا دانشجویان باید در پی پوشش بیمه پایه خود باشند چه بیمه خدمات درمانی و چه بیمه تأمین اجتماعی، که البته طی هفته های آینده، موضوع بیمه پایه مرتفع خواهد شد و افرادی که هنوز بیمه پایه ندارند می توانند یا بیمه خدمات درمانی و یا تأمین اجتماعی را انتخاب نمایند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: اگر خدایی ننموده دستیاری به بیماری سختی مبتلا شد ما یاری هزینه ای برای او در نظر گرفته ایم، این هزینه قبلا مبلغش سه میلیون تومان بود اما اکنون به 10 میلیون تومان رسیده است و این طور نیست که بیمار برای تأمین هزینه های درمانش از وام استفاده کند بلکه یاری هزینه ای به وی اعطاء خواهد شد تا نسبت به درمانش اقدام گردد.

وی با اشاره به اینکه مبلغ وام ضروری از مبلغ 600 هزار تومان به یک میلیون و 500 و تا سه میلیون تومان رسیده است، اظهار کرد: در طول سال تحصیلی ما بین سه تا پنج بار این وام ضروری را به واجدان شرایط اعطاء می کنیم و به هرحال این حداکثر توانی است که باتوجه به منابع موجود، می توانیم از آن استفاده کنیم.

رحیمی خاطر نشان کرد: مقدار کل وامی که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در سال 98 پرداخت نموده است 114 میلیارد تومان بوده اما این رقم در حال حاضر به بیش از 630 میلیارد تومان رسیده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خاتمه اظهار کرد: کوشش خواهیم کرد در حد ظرفیت های موجود، از امکانات مجموعه فرهنگی، ورزشی و تفریحی خزرآباد برای مسائل رفاهی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی و خانواده های آنان استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اعطای وام به 20هزار دستیار و دانشجوی دکتری تخصصی تا خاتمه سال تحصیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای وام به 20هزار دستیار و دانشجوی دکتری تخصصی تا خاتمه سال تحصیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید