5 چیز که از گوشی وان پلاس 9T انتظار داریم

به گزارش نقطه سر خط، اگر بخواهیم گذشته را در نظر بگیریم، باید امسال شاهد عرضه وان پلاس 9T هم باشیم. محصولی که به احتمال بسیار فراوان از لحاظ سخت افزاری بیشتر به مدل استاندارد پرچم داران اصلی وان پلاس شباهت دارد و با قیمت مناسبی هم در دسترس قرار می گیرد. فعلا خبر خاصی در رابطه با این گوشی منتشر نشده چون اگر قرار به معرفی آن باشد، باید در نیمه دوم امسال منتظر این اتفاق باشیم که تا آن روز هم مدت زمان زیادی باقی مانده. اما در این مطلب قصد داریم به 5 قابلیتی بپردازیم که انتظار داریم در وان پلاس 9T شاهد آن ها باشیم.

5 چیز که از گوشی وان پلاس 9T انتظار داریم

وان پلاس شرکتی است که از زمان آغاز به کار به عنوان فراوری نماینده گوشی های هوشمند، بیشتر تمرکز خود را روی ساخت گوشی های پرچم دار منعطف کرد اما هیچ وقت آن ها را پرچم داری واقعی خطاب نکرد و در واقع به آن ها لقب قاتل پرچم دار را داده بود. با همین گوشی های قدرتمند اما نسبتا ارزان قیمت وان پلاس توانست توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند و عملکرد پیروزیت آمیزی در بازار گوشی های هوشمند داشته باشد.

از سال 2016 به بعد، شرکت چینی تصمیم گرفت به تعداد گوشی های قدرتمند خود در هر سال اضافه کند و به همین منظور، سری T را به سبد محصولات خود افزود. البته این گوشی ها معمولا در دو مدل عرضه می شدند اما دیدیم که سال گذشته این اتفاق رخ نداد و از سری 8 فقط یک مدل وان پلاس 8T را شاهد بودیم.

این طور که به نظر می رسد، سال 2021 هم از قاعده مستثنی نخواهد بود و حداقل شاهد یک گوشی وان پلاس از سری T خواهیم بود. البته کمبود جهانی تراشه های قدرتمند شاید روی برنامه های امسال شرکت تأثیر بگذارد، همان طور که سامسونگ را از فراوری سری نوت منصرف کرد. اما فعلا این طور به نظر می رسد که شرایط برای وان پلاس و برنامه هایی که این شرکت متناسب با ظرفیت خود دارد خوب است.

اما سؤال مهمی که پیش می آید این است که وان پلاس 9T قرار است چه گوشی باشد؟ همان طور که گفته شد، متأسفانه تا به این لحظه نه تنها خبری موثق بلکه شایعه ای هم در رابطه با این گوشی منتشر نشده و نه از طراحی، نه از قابلیت ها و نه از مشخصات فنی این گوشی باخبر هستیم. تنها کاری که می توان انجام داد این است که پیش بینی کنیم این محصول احتمالا با چه قابلیت های خوبی راهی بازار می گردد.

توجه داشته باشید که انتظاراتی که از این گوشی داریم تا حدودی واقع گرایانه و منطقی است. مثلا اینکه بخواهیم وان پلاس جک هدفون را به گوشی پرچم دار خود برگرداند، خواسته ای است که می دانیم عملی نخواهد شد و به همین خاطر مطرح کردن آن هم بی فایده خواهد بود. از طرفی قابلیت هایی را هم معرفی نخواهیم کرد که از وجود آن ها مطمئن هستیم؛ مثل نمایشگر 120 هرتزی، کلید اسلایدر که امضای وان پلاس در طراحی گوشی هایش است و چیزهایی از این دست. در عوض به معرفی قابلیت هایی خواهیم پرداخت که خوب هستند اما ممکن است وان پلاس به هر دلیلی نخواهد از آن ها در وان پلاس 9T استفاده کند. (شاید هم استفاده کند). در ادامه به معرفی 5 قابلیتی می پردازیم که انتظار داریم (تمایل داریم) در پرچم دار مورد انتظار شرکت چینی ببینیم.

دوربین سلفی زیر نمایشگر

در سال 2018، وان پلاس از گوشی وان پلاس 6T رونمایی کرد. در آن موقع، این محصول به سنسور اثرانگشت درون نمایشگر مجهز شده بود. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که این اولین محصولی با این قابلیت نبود. اما باید آن را جز اولین گوشی هایی با حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر بدانیم که راهی بازار جهانی شد و در آمریکا هم در دسترس نهاده شد.

آنچه این روزها خیلی صحبت آن را می شنویم و حتی محصولی با این قابلیت هم رسما راهی بازار شده (ZTE Axon 20) دوربین سلفی زیر نمایشگر است. یعنی درست مثل سال 2018 که وان پلاس اولین شرکتی نبود که محصولی با حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر را راهی بازار کرد، امسال هم می تواند این اتفاق رخ بدهد؛ اما این بار در شرایطی که محصولی با دوربین سلفی زیر نمایشگر را ببینیم.

وان پلاس شرکتی است که به کیفیت کار آن اعتماد داریم و با در نظر دریافت اینکه عیب و نقص های فناوری دوربین سلفی زیر نمایشگر هم تا حدودی شناسایی شده، این احتمال وجود دارد که وان پلاس 9T را مجهز به آن ببینیم.به نظر می رسد از لحاظ تعبیه دوربین زیر نمایشگر مسئله ای وجود ندارد و تنها چالشی که سر راه شرکت های فراوری نماینده وجود دارد، کیفیت پایین تصاویری است که در نتیجه استفاده از این فناوری با دوربین سلفی ثبت می شوند.

بنابراین به نظر می رسد وان پلاس تنها کاری که باید انجام دهد، یافتن راه حلی برای افزایش کیفیت تصاویر است. اگر شرکت چینی پیروز به انجام این کار گردد، قطعا وان پلاس 9T از جذاب ترین گوشی های نیمه دوم سال با قابلیتی منحصربه فرد و ویژه خواهد بود که می تواند توجه کاربران زیادی را به خود جلب کند؛ درست مثل زمانی که وان پلاس 6T با حسگر اثرانگشت زیر نمایشگر به بازار جهانی راه یافت یا زمانی که وان پلاس 8T با یکی از سریع ترین شارژرهای سیمی موجود در دسترس نهاده شد.

بدیهی است وان پلاس با شرکتی که در سال 2018 دیدیم فاصله زیادی دارد. در آن موقع شرکت کمی بی پروا عمل می کرد اما به نظر می رسد طی یکی دو سال اخیر، اندکی رفتار محتاطانه از خود نشان می دهد. همین که دیگر شاهد عرضه پرچم دار از این شرکت نیستیم و می بینیم میان رده ها و گوشی های مالی هم به جمع محصولات وان پلاس اضافه شده، نشان می دهد که این شرکت آمده تا بماند و در این جهت باید کمتر ریسک کند؛ آن هم در جهتی که هنوز هیچ شرکت معروفی در آن پا نگذاشته. مهم تر از همه اینکه وان پلاس شرکتی نیست که با یک ریسک اشتباه بتواند به سادگی نظر مثبت کاربران را جلب کند. بنابراین باید کاملا حساب شده و منطقی قدم بردارد.

بنابراین طبیعی است اگر وان پلاس 9T بدون دوربین سلفی زیر نمایشگر راهی بازار گردد. هرچند واقعا امیدواریم این اتفاق رخ دهد چون محصولی با نمایشگر تمام صفحه آن هم از شرکتی که سابقه خوب و محبوبیت نسبتا بالایی هم دارد، در میان گوشی هایی با دوربین سلفی حفره ای، قطره ای، ناچ و …، منحصربه فرد و خاص خواهد بود.

دوربین سه گانه قدرتمند

اینکه می گوییم دوربین سه گانه لزوما منظور این نیست که وان پلاس در گوشی خود از لحاظ عددی، سه دوربین استفاده کند. بلکه آنچه که مد نظر است، سه دوربین اصلی، فوق عریض و تله فوتو هستند که بخشی اصلی سیستم عکاسی و فیلم برداری در هر گوشی قدرتمند را تشکیل می دهند.

معمولا این طور است که شرکت ها ترجیح می دهند دوربین تله فوتو را از گوشی هایی که آن را پرچم دار حقیقی خود نمی دانند حذف نموده و به جای آن از سنسورهای سنجش عمق و ماکرو استفاده نمایند. اما فوق عریض همواره و حتی در گوشی های مالی هم پای ثابت ماژول های دوربین است. شرکت ها معمولا این سیستم سه گانه محبوب را در گوشی های پرچم دار و قدرتمند خود استفاده می نمایند که خود وان پلاس هم از این قاعده مستثنی نیست و مدل پرو از سری وان پلاس 9 را به آن مجهز کرد. وان پلاس 9 از دوربین تله فوتو بهره نمی برد.

البته شرکت هایی نظیر سامسونگ هستند که برای گوشی های میان رده خود مثل گلکسی A72 یا پرچم دارهای مقرون به صرفه مثل گلکسی S20 فن ادیشن از این سیستم سه گانه استفاده نمایند اما به نظر می رسد وان پلاس فعلا شرایط این را ندارد که مثل سامسونگ عمل کند.

انتظار داریم اگر قرار است یک گوشی دیگر به جمع پرچم داران وان پلاس در سال 2021 اضافه گردد، آن محصول از لنز تله فوتو هم بهره مند باشد. شرکت سابقه خوبی هم در این زمینه دارد و مثلا وان پلاس 7T را به این لنز محبوب مجهز نموده بود. اما دیدیم که به شکل عجیبی در سال بعد نظر خود را تغییر داد و وان پلاس 8T بدون این دوربین راهی بازار شد. بدیهی است انتظار نداریم کیفیت این دوربین ها مشابه وان پلاس 9 پرو باشد چون در این صورت گوشی های شرکت خود به خود مانع فروش یکدیگر می شوند اما بودن یک لنز تله فوتو و از طرفی اندکی کاهش کیفیت دوربین ها باعث می گردد وان پلاس 9T به یک محصول بین وان پلاس 9 و 9 پرو تبدیل گردد.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، وان پلاس 9T یکی از بهترین و ارزشمندترین گوشی هایی خواهد بود که در سال 2021 می توان خریداری کرد. چون با در نظر دریافت مشخصات فنی که احتمالا خواهد داشت و قیمتی هم که وان پلاس برای آن در نظر می گیرد، سخت است بتوان با آن مقابله کرد. حتی اگر قیمت آن هم کمی گران تر از مدل استاندارد سری پرچم دارهای جدید وان پلاس باشد جای گله و شکایتی نیست چون همان طور که گفته شد، در صورت تجهیز به یک لنز تله فوتو، این گوشی بین دو پرچم دار سری 9 قرار می گیرد.

البته باید به این نکته هم اشاره داشته باشیم که کیفیت دوربین گوشی های جدید شرکت چینی بسیار عالی است و اگرچه هنوز هم نمی توان آن ها را رقیبی برای نماینده های قدرتمندی چون می 11 اولترا و گلکسی S21 اولترا بدانیم اما در حد و اندازه های خود بسیار عالی هستند. بنابراین با اندکی تغییر و تحول، وان پلاس می تواند محصول بسیار خوبی را راهی بازار کند.

شارژر بی سیم سریع تر

فناوری شارژ بی سیم شاید خیلی هوادار نداشته باشد؛ یا بهتر است بگوییم حداقل به اندازه شارژرهای سیمی نیست. اینکه این گوشی با شارژر سیمی 65 واتی عرضه می گردد تقریبا قطعی است چون این آداپتور جدیدترین فراوری وان پلاس بوده و فوق العاده سریع و قدرتمند است. حتی وان پلاس 9R که به عنوان پرچم دار مقرون به صرفه شرکت معرفی گردید هم از آن پشتیبانی می نماید. بنابراین قطعا وان پلاس 9T هم از آن بهره مند هست چون در غیر این صورت عمل وان پلاس کاملا ناامید نماینده خواهد بود.

وان پلاس 9 پرو و 8 پرو از شارژرهای بی سیم با سرعت بیشتر از 15 وات بهره می برند که در مدل استاندارد سری 9 شاهد هستیم. (مدل 9 پرو از شارژر بی سیم 50 واتی، 8 پرو از شارژر بی سیم 30 واتی و مدل استاندارد از سری 9 هم از شارژر بی سیم 15 واتی پشتیبانی می نمایند). زمانی هم که وان پلاس 9T رونمایی و راهی بازار گردد، وان پلاس 8 پرو تقریبا فراموش خواهد شد بنابراین وان پلاس باید یک جایگزین دیگر برای آن در بازار داشته باشد و چه محصولی بهتر از 9T؟

وان پلاس باید سرعت شارژ بی سیم 9T را حداقل به 30 برساند تا هم 9 پرو همچنان بهترین پرچم دار سال 2021 شرکت باقی بماند، هم اینکه کاربر بتواند بین سه مدل با قابلیت ها و قیمت مختلف حق انتخاب داشته باشد.

این تصمیم وان پلاس در صورت اتخاذ بسیار هوشمندانه خواهد بود چرا که اگر این اتفاق رخ دهد، کاربران بیشتر ترغیب خواهند شد که استندهای شارژ بی سیم که خود شرکت آن ها را فراوری می نماید خریداری نمایند. در واقع با افزایش سرعت شارژ بی سیم از 15 به 30، وان پلاس با یک تیر دو نشان می زند. از طرفی یک معامله دو سر برد انجام می دهد؛ هم کاربران از سرعت بالای شارژ گوشی چه به صورت سیمی و چه به صورت بی سیم بهره می برد و هم وان پلاس از فروش استندهای خود سود می نماید.

مدلی با حافظه داخلی بیشتر

این یکی از انتظاراتی است که چند سالی است از وان پلاس داریم و می خواهیم در گوشی های این شرکت شاهد آن باشیم اما متأسفانه هر سال ناامید می شویم. البته خواسته خیلی عجیبی هم نیست چون شرکت های زیادی گوشی های خود را با حافظه داخلی بیشتر راهی بازار می نمایند.

تا به این تاریخ، گوشی هوشمندی از وان پلاس فراوری نشده که حافظه داخلی آن بیشتر از 256 گیگابایت باشد. البته گوشی هایی از این شرکت را شاهد هستیم که از کارت حافظه جانبی پشتیبانی می نمایند و امکان این را به کاربر می دهند تا حافظه داخلی را تا هر اندازه که می خواهند افزایش دهد. اما بهره مندی خود گوشی از چنین قابلیتی بسیار بهتر از این است که با خرید یک کارت حافظه جانبی بخواهیم حافظه را افزایش دهیم.

سؤال اینجاست که به عنوان شرکتی با این همه گوشی هوشمند قدرتمند، چرا وان پلاس گوشی با حافظه داخلی 512 گیگابایت یا حتی 1 ترابایت ندارد؟ اگر به خاطر داشته باشید، سال 2019 بود که سامسونگ یک نسخه از گلکسی S10 را با 1 ترابایت حافظه داخلی راهی بازار کرد. البته قیمت آن مدل بسیار گران بود ولی حداقل اینکه سامسونگ یک بار در این راستا قدم برداشت. در مدل های بعدی هم شاهد محصولاتی با 512 گیگابایت حافظه داخلی بودیم. حتی اپل هم گوشی هایی با 512 گیگابایت حافظه داخلی دارد.

اگر وان پلاس بخواهد با شرکت های عظیم رقابت کند، باید عظیم فکر کند و اندکی به قابلیت های جذاب گوشی های خود اضافه کند و افزایش ظرفیت حافظه داخلی هم می تواند یکی از این قابلیت ها باشد. وان پلاس 9T هم می تواند بهترین فرصت برای شرکت چینی باشد تا این محدودیت را برای اولین بار کنار بزند. هرچند اگر این اتفاق هم رخ ندهد اتفاق بدی نخواهد بود چون اگر واقع بینانه به این قضیه نگاه کنیم، 256 گیگابایت حافظه داخلی هم فعلا برای بسیاری از کاربران کافی است. اما همواره بودن یک قابلیت از نبودن آن بهتر است؛ حتی اگر در همان لحظه خیلی به وجود آن نیازی نباشد.

مثلا این روزها با افزایش کیفیت دوربین و امکان ضبط ویدیو هایی با کیفیت 8K، حجم فایل های ویدیویی بسیار افزایش پیدا نموده و دیگر امکان ذخیره سازی آن ها در فضاهای ابری هم وجود ندارد یا بسیار سخت شده. به همین خاطر وجود مدل هایی با حافظه داخلی بیشتر همواره با استقبال کاربران روبرو خواهد شد. هرچند همان طور که اشاره شد، افزایش ظرفیت حافظه داخلی قابلیتی است که هر سال اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد؛ در حالی که شاید خیلی ها حالا متوجه این موضوع نباشند.

سیستم عامل اندروید 12

اگر قرار به معرفی وان پلاس 9T باشد، باید در نیمه دوم امسال انتظار آن را داشته باشیم. گوشی های سری T هم همواره با جدیدترین نسخه موجود اندروید راهی بازار می شدند و به همین خاطر انتظار داریم برای 9T هم همین اتفاق رخ دهد. البته در بین این 5 قابلیتی که در رابطه با آن ها صحبت کردیم، بهره مندی از اندروید 12 محتمل ترین آن است. چون بعید به نظر می رسد وان پلاس بخواهد این گوشی را با اندروید 11 عرضه کند.

طی یکی دو سال اخیر ثبات خاصی از وان پلاس در زمینه به روزرسانی نرم افزاری ندیدیم. مثلا سری وان پلاس 7 اندروید 11 را حدود 7 ماه بعد از عرضه رسمی این سیستم عامل دریافت کردند. حتی آپدیت های امنیتی هم با سرعت کمی برای گوشی های شرکت عرضه شد که در این بین مدل های پرو هم به چشم می خورند.

این اصلا برای شرکتی که می خواهد با عظیمان حوزه فناوری وارد رقابت گردد خوب نیست که از لحاظ پشتیبانی نرم افزاری، ثبات نداشته باشد. فقط کافی است بلایی را که تا حدودی به همین خاطر بر سر LG آمده به خاطر بیاورید. به نظر می رسد شرکتی که نتواند در زمینه نرم افزار کاربران را راضی نگه دارد، در طول زمان محکوم به فنا خواهد بود.

متأسفانه این احتمال هم وجود دارد که وان پلاس بخواهد این گوشی را با اندروید 11 راهی بازار کند. اما تمایل داریم چنین اتفاقی رخ ندهد. امیدواریم وان پلاس 9T آغاز دوباره ای باشد برای عملکرد خوب وان پلاس در عرضه آپدیت های نرم افزاری که معمولا سریع برای گوشی های شرکت عرضه می شدند اما طی یکی دو سال اخیر واقعا از ثبات خارج شده.

در رابطه با گوشی وان پلاس 9T هنوز خبر خاصی منتشر نشده و همان طور که در ابتدا هم به آن اشاره شد، تمام این 5 قابلیتی که در این متن به آن اشاره کردیم، فقط در حد پیش بینی و حدس و گمان است. انتظار داریم طی ماه های آینده که به احتمال بسیار فراوان خبرهای بیشتری در رابطه با این گوشی می شنویم، ببینیم تعدادی از این انتظارات برآورده شوند.

اگر جزء هواداران گوشی های وان پلاس هستید، تمایل دارید در گوشی وان پلاس 9T چه قابلیت هایی را شاهد باشید؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 چیز که از گوشی وان پلاس 9T انتظار داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 چیز که از گوشی وان پلاس 9T انتظار داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید