ویدیو ، آرتمیس در پی ماموریت غیرممکن در ماه

به گزارش نقطه سر خط، با پرتاب فضاپیمای آرتمیس یک به کره ماه که سحرگاه 29 آگوست (7 شهریور) از آسمان فلوریدا انجام خواهد شد، باید در انتظار شروع دوران جدیدی در علم نجوم و مخصوصا کره ماه خواهیم بود.

ویدیو ، آرتمیس در پی ماموریت غیرممکن در ماه

غزال زیاری: این ماموریت ناسا، اولین ماموریت از سه پرتاب برنامه ریزی شده برای فرود انسان بر سطح کره ماه از سال 1972 به بعد است. البته در ماموریت فعلی قرار نیست هیچ فضانوردی روی کره ماه فرو بیاید ولی پرتاب این فضاپیما، اولین مرحله از آزمایش این تکنولوژی خواهد بود و در نهایت قرار بر این است تا در آینده نزدیک چند فضانورد، از جمله اولین بانو و اولین فضانورد رنگین پوست به کره ماه اعزام شوند. ها را به ماه بر می

کیسی دریر، یکی از کارشناسان سیاست فضایی در آمریکا دراین باره گفته: این یک اتفاق شگفت انگیز و واقعیتی است که بیشتر ما انسان های زنده در کره زمین، آن را تجربه نکرده ایم. انسان

شمارش معکوس برای اعزام فضاپیمای آرتمیس1

قرار بر این است که فضاپیمای آرتمیس 1 ساعت 8:33 دقیقه صبح روز 29 آگوست به وقت آمریکا به فضا پرتاب گردد. این فضاپیما، کپسول اوریون را به فضا خواهد برد و در جهت، کپسول جدا شده و به سمت مدار ماه حرکت خواهد نمود. بعد از دو هفته چرخش در ماه، اوریون به زمین بازخواهد گشت و در ساحل سن دیگو به زمین خواهد نشست و این ماموریت مجموعا 42 روز به طول خواهد انجامید.

کپسول اوریون طولانی تر از هرفضاپیمای دیگری، بدون اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی در فضا باقی خواهد ماند و در نزدیکترین شرایط، خود را به 100 کیلومتر بالاتر از سطح ماه خواهد رساند.

هدف اصلی این ماموریت این است که ثابت گردد که همه چیز درست پیش خواهد رفت؛ از جمله سپر حرارتی کپسول اورین که باید از فضانوردانی که قرار است در آینده سوار برآن شوند، محفاظت کند. چرا که قرار بر این است که سرعت این کپسول در اتمسفر زمین به چهل هزار کیلومتر برساعت رسیده و در هنگام بازگشت به زمین، تا دمای 2700 درجه سلسیوس گرم خواهد شد.

آرتمیس 1 با مسافر یا بدون مسافر؟

با وجودی که در این پروژه، فضانوردی در داخل کپسول نخواهد بود، اما این کپسول خالی هم به فضا اعزام نخواهد شد. درست در زیر کپسول، ده جعبه کوچک در سایز جعبه کفش قرار داده می شوند که بعد از جدا شدن کپسول اوریون از راکت، هر یک از این جعبه ها، جهت جداگانه ای را برای انجام تحقیقات برروی کره ماه، تشعشعات محیطی فضا و تاثیر این تشعشعات برروی موجوداتی مثل مخمر را طی خواهند کرد.

سه ماکت شبیه انسان هم مسافران کپسول اوریون خواهند بود. یک ماکت برروی جایگاه فرمانده کپسول تکیه خواهد زد. این ماکت، لباس پرواز جدیدی را که برای ماموریت های آرتمیس طراحی شده به تن خواهد داشت که این لباس فضانوردی، باید در هنگام برخاستن، فرود و درشرایط اضطرار در داخل کابین، استفاده گردد. این لباس شبیه همه لباسهای فضانوردی قبلی است و کار مشابهی را انجام می دهد و شبیه بادکنکی است که به فرم بدن فضانورد است.

در لباس و فضاپیما، اکسیژن کافی برای فضانوردان تامین خواهد شد و دی اکسید کربن ناشی از تنفس فضانوردان جذب خواهد شد. لباس ها در عین حال دارای لوله ای برای خوردن غذای مایع برای فضانوردان و بعلاوه جهتی برای جمع آوری ادرار و مدفوع آنها خواهد بود.

دو ماکت دیگری که در کپسول قرار خواهند گرفت، دو ماکت نیم تنه زنانه به نام های هلگا و زوهار هستند و ماموریت آنها تهیه گزارش مناسب در خصوص خطرات احتمالی فضا برروی بدن زنان است. چرا که ناسا میخواهد تا در آینده یک فضانورد زن را با فضاپیمای آرتمیس به فضا بفرستد و از آنجا که خطرات ابتلا به سرطان ناشی از تشعشعات فضایی، برای زنان متفاوت با مردان است، هلگا و زوهار در این زمینه به یاری محققان خواهند آمد. این دو ماکت با موادی ساخته شده اند که استخوان ها، بافت و ارگان های بدن انسان را شبیه سازی می نمایند.

کپسول اوریون دو مسافر غیر انسانی دیگر نیز خواهد داشت؛ یکی شخصیت شان د شیپ ودیگری اسنوپی که به عنوان شاخص جاذبه صفر عمل خواهند کرد.

ماموریت بعدی فضاپیمای آرتمیس، یعنی آرتمیس 2 برای سال 2024 برنامه ریزی شده و قرار است تا در آن ماموریت، فضانوردان واقعی بعد از پرواز، به دور کره ماه بروند و البته برروی کره ماه فرود نخواهند آمد و در نهایت ماموریت آرتمیس 3 که برای سال 2025 برنامه ریزی شده، فرود انسان برروی کره ماه خواهد بود.

4141

منبع: خبرآنلاین

به "ویدیو ، آرتمیس در پی ماموریت غیرممکن در ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویدیو ، آرتمیس در پی ماموریت غیرممکن در ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید