ماجرای دعوای ماندانا سوری و صندوق اعتباری هنر چیست؟

به گزارش نقطه سر خط، همواره هنرمندان نقدهای نسبت به صندوق اعتباری هنر مطرح کردند و حالا در پاسخ به جدیدترین نقدها، معاون این صندوق واکنش نشان داده است.

ماجرای دعوای ماندانا سوری و صندوق اعتباری هنر چیست؟

وقتی چند روز پیش عکس و مطلبی از ماندانا سوری بازیگر سریال قهوه تلخ منتشر شد که نشان دهنده حضور او در بیمارستان و درمان بیماری اش بود، حاشیه های فراوانی در فضای مجازی به وجود آورد. این موضوع ما را بر آن داشت، پیگیر ماجراهای پیش آمده شویم. در این راستا با ماندانا سوری و فرزاد طایفه حیدری معاون مدیر عامل صندوق اعتباری هنر گفت وگویی کردیم که در ادامه آن را می خوانید. البته به جز این موضوع حیدری جوابگوی آخرین شرایط بیمه هنرمندان، هنر کارت، پروژه پروانه، بیمه کرونا و... نیز بود.

ماندانا سوری درباره مسائل اخیر خود گفت: مهران مدیری پول دارو های هفتگی بنده را تقبل می کردند. من در 25 سالگی دچار بیماری ام اس شدم و با همه سختی هایی که این بیماری اعم از تزریق کورتن های قوی دارد، خواستم موضوع بیماریم مسکوت بماند؛ چرا که فکر می کردم درست نیست هموطنام بدانند بیمار شده ام.

بعد از بازی در سریال قهوه تلخ به مدت هفت الی هشت سال داروی ام اس را مصرف نکردم. نکته مهمی که وجود دارد این است که بیماری من به دلیل کار نکردن عود کرد؛ نه اینکه بیماری عود کرد و بیکار شدم. این موضوع برای من خیلی سخت بود، چون که قبل از این بیماری کار های زیادی مثل گویندگی هم انجام می دادم که به مرور این کار ها کم شد و اتفاقات پیش آمده روی اعصابم و در نهایت روی بیماری تاثیر گذاشت. کسی که بیماری ام اس دارد، نباید عصبی گردد.

این بازیگر اظهار کرد: بعد از ماجرا های مصاحبه و انتقاداتی که مطرح کردم، از طرف صندوق اعتباری هنر با من تماس دریافتد و گفتند که ما مشکل شما را برطرف می کنیم. مدارک را به صندوق هنر فرستادم و گفتند که ما همه کار ها را انجام می دهیم. تا به امروز کاری انجام نشده است و باید فعلا صبر کنم. امیدوارم بعد از مصاحبه رادیویی که انجام دادم، ان شالله مسئولان مربوط ترتیب اثر می دهند. امیدوارم صندوق اعتباری هنر مساعدت های لازم را انجام دهد که از این شرایط رهایی یابم.

این بازیگر درباره عدم عضویت در انجمن بازیگران خانه سینما و بهره بردن از مزایای بیمه ای این انجمن گفت: چون در فیلم سینمایی بازی نکردم عضو انجمن صنفی بازیگران خانه سینما نیستم، اما از آنجایی که برای دریافت هنرکارت باید در این صنف عضو بود، به یاری یکی از همکارانم کوشش هایی کردیم، این اتفاق بیفتد و انصافا خانه سینما هم اعلام حمایت کرد. در مورد بیماریم و همه سختی هایش خدا را شاکرم و همچنان امیدوار هستم. از همین جا اعلام می کنم که آماده به کار هستم و قصد دارم در ژانر های دیگری به جز کمدی نیز، تجربه کسب کنم.

فرزاد طایفه حیدری معاون مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در واکنش به صحبت های ماندانا سوری گفت: خانم مانادا سوری یک نکته را نمی داند. وی زمانی می تواند از بیمه خدمات بگیرد که قبل از آن معاینه شده باشند. وی به دلیل شرایط ویژه بیماریش، از نظر بیمه تامین اجتماعی از کار افتاده کلی تلقی می گردد. پس شما نمی توانید بروید به بیمه بگویید که من را بیمه کنید تا من از شما بیمه از کار افتادگی بگیرم. بیمه می گوید تا زمانی که سالم هستید به من حق بیمه بدهید و زمان بازنشستگی و از کار افتادگی به شما خدمات می دهم. مثل این است که شما امروز مریض بشوید و همین امروز هم خودتان را بیمه تکمیلی بکنید. هیچ بیمه ای این کار را انجام نمی دهد.

سال گذشته در آذر ماه، خانم سوری می آیند و ما کار های مربوط به وی را انجام می دهیم. به دلیل اینکه اسامی به صورت فصلی برای بیمه ارسال می گردد، اسم خانم سوری نیز در زمستان ارسال می گردد و به علت شرایط کرونا به یکی از شعبه های نزدیک بیمه معرفی می گردد. بعد به شعبه بیمه می فرایند، اما از دادن معاینه پرهیز می نمایند. در بیمه هم وقتی شما به عنوان فرد مستقل می خواهید یک بیمه جدید انجام دهید، باید این معاینه انجام گردد و گرنه بیمه شما را نمی پذیرد. این شرایط بیمه تامین اجتماعی است.

وی اصرار دارد که از بیمه 18 درصد استفاده کند. بیمه 18 درصد قواعدی دارد و یکی از آن ها این است که شما باید معاینه شوید و خانم سوری این را انجام نداد. در شرایط از کار افتادگی کلی، بیمه می گوید که شما نمی توانید از بیمه 18 درصد بهره ببرید، اما می توانید از 12 یا 14 درصد بهره ببرید. 12 یا 14 درصد نیز، کار افتادگی ندارد و از آنجایی که سوری فعلا از کار افتادگی کلی دارد، بیمه شرایطش را قبول نمی نماید. چون بیمه این شرایط را قبول نمی نماید این موضوع به طور کلی به صندوق هنر ارتباطی ندارد و صندوق هیچگونه ذی نغع نیست. وظیفه صندوق اعتباری هنر تا قبل از این معاینه به طور کامل هم اجرا شده است. این هنرمند به دلیل شرایط ویژه ای که دارد و شرایط عدم تعادل بدنی، نتوانست بیمه گردد و ظاهرا هنوز تحت تکفل والدینشان قرار دارند.

حیدری اظهار کرد: برای هرکسی که معرفی نامه صادر می کنیم هیچ محدودیت و قیدی را لحاظ نمی کنیم. وقتی هم که هنرمندان بیمه می شوند قریب به 62 درصد از حق بیمه را صندوق پرداخت می نماید که اگر بیمه 12 درصد باشد، این عدد به 80 درصد می رسد و اگر بیمه 18 درصد باشد، 57 درصد حق بیمه به دست صندوق داده می گردد.

وی گفت: صندوق اعتباری هنر در رابطه با بیمه تامین اجتماعی، هیچگونه قانونی ندارد. هر کسی از هنرمندان و فعالان فرهنگ و هنر که تمایل دارند در این صندوق باشند، باید از نهاد های تخصصی برای مثال از خانه سینما، سازمان سینمایی یا معاونت سینمایی وزارت ارشاد، معرفی نامه داشته باشند. ما به استناد همین مدارک و قراردادی که با سازمان تامین اجتماعی داریم، هر سه ماه یک بار حدود دو هزار و 800 نفر از فعالان فرهنگ و هنر را معرفی می کنیم، اما اگر بار اولی باشند باید فرم های خودشان را طبق مقررات سازمان تامین اجتماعی پر نمایند. سازمان تامین اجتماعی بنا را بر این می گذارد که همه را 18 درصد انجام دهد، اما مشروط بر اینکه دکتر معتمد سازمان شرایط کلی جسم و بهداشت را تایید کند. اگر تشخیص بدهند که از کار افتادگی دارند، آن ها را در 12 درصد طبقه بندی می نمایند که البته خودشان هم می توانند 14 درصد را انتخاب نمایند. صندوق در این موضوع ورود نمی نماید و هیچ گونه محدودیتی را هم تایید نمی نماید. وقتی کار ها انجام شد، نامه ای از بیمه به ما می رسد.

حیدری درباره آخرین شرایط هنر کارت اعلام کرد: بعد از فراخوان برای ثبت نام هنر کارت، به طور کلی حدود 80 هزار نفر از اعضای فرهنگ و هنر برای هنر کارت ثبت نام کردند که 62 هزار نفر از آن ها عضو صندوق هستند. کارت ها در حال چاپ است و از این میزان تا این لحظه 54 هزار کارت به چاپ رسیده و برای کسانی که از سمت بانک آینده شماره حساب درست شده، واریزی ها انجام شده است. هنر کارت ها که قابلیت کارت های اعتباری را دارند به نوعی هویتی هم محسوب می شوند. برنامه ریزی های بین المللی نیز برای آن انجام شده که هنرمندان بتوانند با همه سیستم های متصل به شبکه شتاب برداشت ها و نقل و انتقال ها و کار های روزمره خود را انجام دهند. دولت 120 میلیارد تومان به عنوان یاری معیشتی دوران بیکاری به هنرمندان اختصاص داده که به هریک از اعضا 1.5 میلیون تومان تقدیم شد.

وی اضافه نمود: یاری های دیگر صندوق مثل طرح های تکریم، دریافت نمایندگان مستمری در سراسر کشور که قریب به 2800 نفر هستند، بازپرداخت خسارت ناشی از بیمه تکمیلی، به وسیله این کارت ها به هنرمندان تعلق خواهد گرفت. قرار بر این است که شبکه یکپارچه ای ایجاد گردد و اگر به هر هنرمندی در سراسر کشور یاری گردد، در بستر این هنرکارت اتفاق بیفتد. این کارها انجام می گردد که بتوانیم شفاف سازی و اطلاع رسانی را به آن هنرمند خاص ارائه دهیم.

وی در مورد پروژه پروانه اعلام کرد: پروژه پروانه که تا این لحظه 18 هزار نفر از اعضای فرهنگ و هنر در آن ثبت نام نموده اند، پروفایل های ویژه ای ایجاد می نماید که دسترسی و قابلیت تجاری سازی تولیداتشان فراهم گردد و این در حال طراحی است. هم اکنون در حال برقراری ارتباط با بسیاری از گالری های معتبر داخلی و خارجی هستیم. مباحث کارشناسی و اطمینان از خرید در حال اعمال است و برنامه ریزی های لازم انجام می گردد که وقتی یک هنرمند چیزی را سفارش می دهد، بتواند با آسودگی خیال از این محل دریافت کند. این موضوع به تمامی اعضای فرهنگ و هنر تعمیم پیدا می نماید و اختصاص به شخص یا گروهی خاص ندارد. این اعضا می توانند تولیدات خود را به نمایش و عرضه بگذارند و شما از هر جای ایران می توانید، در این سایت با هنرمند مورد نظر آشنا شوید و ارتباط برقرار کنید و آثارشان را با اطمینان خاطر بخرید. کارشناسان هم از صحت ارزش گذاری می توانند، به شما اطمینان دهند.

وی در مورد یاری هزینه بیماری هنرمندان گفت: در مورد یاری هزینه بیکاری، گفت وگو هایی با دولت در حال اجرا است. مقرره بیکاری یک شرط اساسی دارد. مقرره قانون می گوید کسی می تواند مشمول دریافت مققره بیکاری قرار بگیرد که یک رابطه استخدامی با کارفرما داشته باشد. چون هیچدام از اعضای صندوق اعتباری هنر چنین ارتباطی را با هیچ نهادی ندارند. بنابراین تمهیداتی توسط یک کارگروه تعیین در حال برنامه ریزی است که این دوستان بتوانند از این موضوع بهره مند شوند. فعلا 120 میلیارد مذکور مهمترین اتفاقی است که برای یاری به آسیب های ناشی از کرونا خدمت هنرمندان تقدیم شده است.

حیدری در خاتمه درباره بیمه کرونا، مطرح نمود: در بیمه کرونا تمامی اعضای صندوق اعتباری هنر که در هنر کارت ثبت نام نموده اند، به مدت یکسال به طور رایگان از سمت صندوق اعتباری هنر بیمه کرونا شده اند. این بیمه نامه ها همراه با کارت هایی که در دست تهیه است و کار های چاپی آن اجرا شده، به هنرمندان ارسال شده و اگر خدای نانموده، هنرمندی به کرونا مبتلا گردد و فوت کند، مبلغ 20 میلیون تومان به خانواده شان تقدیم می گردد. اگر همین دوستان به وسیله بیمه صندوق اعتباری هنر بیمه تکمیلی باشند، این مبلغ به 60 میلیون تومان افزایش پیدا می نماید. در زمینه هزینه درمانی نیز 2 میلیون تومان و چنانچه به دلایلی بستری شوند، روزانه یکصد هزار تومان خدمت آن ها تقدیم خواهد شد.

منبع: همگردی

به "ماجرای دعوای ماندانا سوری و صندوق اعتباری هنر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای دعوای ماندانا سوری و صندوق اعتباری هنر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید