لباس های هوشمندی که به وای فای وصل می شوند

به گزارش نقطه سر خط، مهندسان دانشگاه پردو(Purdue University)، روشی ابداع نموده اند تا پارچه های کنونی را به لباس هایی هوشمند و مقاوم در برابر شست و شو تبدیل نمایند.

لباس های هوشمندی که به وای فای وصل می شوند

این لباس های هوشمند، به باتری احتیاجی ندارند و نیروی آنها به صورت بی سیم تامین می گردد.

در آینده نزدیک، همه لباس ها هوشمند خواهند شد. این لباس ها به لطف مدارهای الکترونیکی و حسگرهای کوچک خود، بهتر از لباس های معمولی کار می نمایند و به کاربر امکان می دهند تا با تلفن، رایانه، خودرو و تجهیزات دیگر ارتباط برقرار کند. این لباس های هوشمند نه تنها بهره وری را افزایش می دهند، بلکه شرایط سلامتی کاربر را هم آنالیز می نمایند و حتی در صورت رخ دادن حادثه می توانند به کاربر یاری نمایند. علت اینکه هنوز لباس هوشمند در کمد ما وجود ندارد، این است که فراوری لباس هوشمند، چالش برانگیز است. لباس ها باید به صورت مداوم شسته شوند و آب به تجهیزات الکترونیکی آسیب می رساند.

مهندسان دانشگاه پردو در این پروژه، روشی را ارائه داده اند که می تواند هر نوع پارچه معمولی را به لباس هایی بدون باتری تبدیل کند که امکان شست و شوی آنها با ماشین لباسشویی وجود دارد.

رامسس مارتینز(Ramses Martinez)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما با اسپری کردن مولکول های بسیار آبگریز روی لباس ها، می توانیم آنها را به لباس های دافع آب تبدیل کنیم. این لباس های هوشمند را می توان بدون آسیب رسیدن به قطعات الکترونیکی دوخته شده روی آنها استفاده کرد و بعلاوه امکان شست و شوی آنها هم وجود دارد.

وی اضافه نمود: لباس های هوشمند ما مانند پیراهن های نخی معمولی، انعطاف پذیر، قابل کشش و قابل تنفس هستند.

لباس های هوشمند دانشگاه پردو برخلاف پوشیدنی های رایج، به باتری احتیاجی ندارند. این لباس ها با به دست آوردن انرژی از وای فای (Wi-Fi) یا امواج رادیویی محیط اطراف می توانند نیروی مورد احتیاج مدارهای دوخته شده روی خود را تامین نمایند.

یکی از نمونه های این فناوری پوشیدنی، دستکش های بدون باتری است که اگر کاربر انگشت خود را به یک کابل برق نزدیک کند، روشن می گردد تا احتمال برق گرفتگی را هشدار دهد. نمونه دیگر، یک سیستم کوچک آنالیز قلب است که روی یک هدبند دوخته شده است و می تواند سلامتی کاربر خود را مورد آنالیز قرار دهد.

مارتینز ادامه داد: این فناوری های پوشیدنی که نیروی آنها با سیگنال های وای فای تامین می گردد، به ما می گویند که به لباس ها نه تنها به اسم راهی برای گرم شدن، بلکه به اسم ابزارهای پوشیدنی نگاه کنیم که به ما در زندگی روزمره، نظارت بر سلامتی و محافظت در برابر حوادث یاری می نمایند.

وی اضافه نمود: من باور دارم که لباس های هوشمند می توانند اطلاعاتی را در خصوص شرایط بدن و حرکت کاربران خود به اپلیکیشن های تلفن همراه ارائه دهند تا بدین ترتیب، ماشین ها بدون احتیاج به رابط های دیگر بتوانند هدف انسان را درک نمایند و بعلاوه نحوه برقراری ارتباط، تعامل با تجهیزات الکترونیکی و بازی های ویدیویی را توسعه دهند.

این پژوهش، در مجله Nano Energy به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "لباس های هوشمندی که به وای فای وصل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لباس های هوشمندی که به وای فای وصل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید