خبرنگاران ورود تورهای گردشگری به زیستگاه سمندر لرستانی ممنوع شد

به گزارش نقطه سر خط، خرم آباد- خبرنگاران - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: ورود تورهای گردشگری استان و استان های همجوار به زیستگاه سمندر لرستانی تا انتها فروردین 1400 ممنوع است.

خبرنگاران ورود تورهای گردشگری به زیستگاه سمندر لرستانی ممنوع شد

به گزارش نقطه سر خط سید امین قاسمی در حاشیه جلسه کمیته طبیعت گردی استان با موضوع ممنوعیت زنده گیری و حمل ونقل سمندر کوهستانی لرستان افزود: در این جلسه کارشناسان حفاظت محیط زیست و گردشگری استان بر حفظ و نگهداری از گونه نادر و منحصربه فرد سمندر کوهستانی لرستان تاکید کردند و زنده گیری و حمل و نقل این گونه جانوری ممنوع شد.

وی گفت: همچنین ایجاد منطقه حفاظت شده شاداب کوه و زیستگاه سمندر کوهستانی لرستان به عنوان منطقه حفاظت شده برای این گونه جانوری در معرض انقراض مطرح شده است که پیگیری می شود.

وی ادامه داد: به موجب این جلسه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان به عنوان دبیر کمیته طبیعت گردی استان انتخاب و مقرر شد این دستگاه از ورود تورهای گردشگری در ماه های اسفند و فروردین به محدوده زیستگاهی حفاظت شده سمندر کوهستانی لرستان جلوگیری کند.

قاسمی تاکید کرد: همچنین از طریق کمیته طبیعت گردی استان ممنوعیت زنده گیری سمندر کوهستانی، تخریب و آلوده کردن سراب ها، چشمه سارهای زیستگاهی و نیز ممانعت از هر گونه حمل ونقل و قاچاق این جانور به تمامی دفاتر گردشگری ابلاغ می شود.

سمندر لرستانی نخستین بار در سال1938توسط کایسر از شمال شهبازان لرستان یافت شد.

سمندرها از گروه دوزیستان بشمار می فرایند.در ایران 8گونه سمندر متعلق به دوخانواده هینوبیده و سالاماندریده گزارش شده که به 4جنس تعلق دارند که جنسneu rergusدارای بیشترین تعداد میباشد.

این گونه دوزیست بخشی از زندگی خود را در اب و بخش دیگر زندگی خود را در خشکی می گذرانند، سمندر از خزه و جلبک و ریشه گیاهان و گونه های مختلف بی مهرگان تغذیه می کند.

گونه سمندر لرستانی یکی از زیباترین گونه سمندر است که طول تقریبی آن14سانتی متر وجز خزانه ژنتیکی با ارزش فون دوزیستان ایران می باشد.

این گونه منحصر به فرد استان لرستان بوده و در سال89 توسط اداره کل محیط زیست استان زیستگاه های این گونه شناسایی و ثبت شد.

زیستگاه های این گونه منحصربفرد لرستان در بخش پاپی و جنوب پلدختر و شمال خوزستان کشف شده اند و مانند دیگر گونه های سمندر دامنه پراکنش چندان وسیعی ندارند.

این گونه یکی از گونه های اندمیک کشور است که پراکنش آن در ایران تنها منحصر به مناطق محدودی در استان لرستان شامل زیستگاه های شمال وژناب، بلالا، لفت، کرکی، کول سرمال و بخش جنوب شرقی پلدختر می باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ورود تورهای گردشگری به زیستگاه سمندر لرستانی ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ورود تورهای گردشگری به زیستگاه سمندر لرستانی ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید