آقطی پرورش دهید

به گزارش نقطه سر خط، اسمش عجیب است و میوه هایش از آن هم عجیب تر! آقطی گیاهی بوته ای است که به خاطر شاخسار و گل های براقی که دارد کاشت می شود. اگر راه و روش درست مراقبت از این گیاه را نمی دانید، با ما همراه باشید.

آقطی پرورش دهید

گل های گیاه آقطی به صورت خوشه ای بر روی آن ظاهر می شوند و بعد از گل ها هم میوه های بنفش -سیاه و گرد جای گل ها را می گیرند و به باغچه تان زیبایی می بخشند. گل ها و میوه گیاه هر دو خواص دارویی دارند. اگر مراقب آبکمک، نور و فراهم کردن هوای تازه برای گیاه باشید، می توانید آن را در داخل خانه هم بکارید. آقطی می تواند بین 2 تا 4 متر بلند شود و به صورت درخت در آید. اما با هرس منظم می تواند اندازه آن را خیلی کوچکتر نگه داشت.

آقطی همیشه سبز نیست و با رسیدن فصول سرد خزان می کند.

درست است که میوه های گیاه خاصیت دارویی دارند اما اگر به صورت خام مصرف شان کنید سمی هستند به همین دلیل است که باید قبل از مصرف پخته شوند. اگر میوه ها را به صورت درست آماده کنید، نه تنها سمی نخواهند بود بلکه برای بدن تان مفید هم هستند و بسیار خوشمزه اند. مراقب باشید به غیر از میوه ها بقیه بخش های گیاه هم سمی هستند.

روش نگهداری

- نور

این گیاه به مکانی نیاز دارد که هم آفتاب و هم سایه داشته باشد.

- آبکمک

گیاه را به طور متعادل آبکمک کنید و خاک آن را نه همیشه مرطوب و نه برای مدت طولانی خشک نگه دارید. بعد از اینکه گیاه تازه در خاک مستقر شد و ریشه دوانید، گیاه می تواند خشکی را هم تحمل کند اما به گیاهان تازه و جوانی که تازه کاشته اید به طور مرتب آب بدهید و نگذارید خشکی بکشند.

- خاک

اگر گیاه را در مکانی با خاک مرطوب و هوای مرطوب بکارید، آقطی تان به خوبی رشد خواهد کرد. باید مطمئن شوید خاکی که گیاه را در آن می کارید زهکشی خوبی داشته باشد تا آب برای مدت طولانی در محل ریشه ها نماند و ریشه های آقطی تان را دچار پوسیدگی نکند. آقطی نسبت به پی اچ خاکش حساس نیست و می تواند از پی اچ اسیدی تا بازی را به خوبی تحمل کند.

- دما

آقطی به سرمای متعادل مقاوم است و می تواند تا منفی 6 درجه را تحمل کند. بهتر است گیاه را در دمایی بین منفی 6 تا 21 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

- هرس

آقطی شاخه های رونده زیادی تولید می کند. اگر می خواهید جمعیت آقطی را در باغچه تان زیاد کنید این رونده ها کمک تان می کنند و در غیر این صورت تنها برای تان مشکل آفرین خواهند شد. در بعضی منطقه ها این گیاه به صورت تهاجمی رشد خواهد کرد و به دیگر گیاهان اجازه رشد نخواهد داد.

آقطی معمولا به صورت یک تنها واحد رشد نمی کند و چند تنه ای است، مگر آنکه شما از ابتدا آن را مرتب هرس کنید.

برای هرس گیاه در اوایل بهار دست به کار شوید. در این هنگام به کمک یک قیچی باغبانی تمیز و استریل همه شاخه های مرده، مریض و ضعیف و شاخه هایی که نمی خواهید را از درخت جدا کنید. همچنین بهتر است شاخه هایی که بیش از 3 سال عمر دارند را هم هرس کنید چرا که جلوی رشد شاخه های جوان تر را می گیرند. هرس علاوه بر اینکه به رشد شاخسار تازه در گیاه کمک می کند باعث خواهد شد که گیاه تان مرتب تر هم به نظر برسد چرا که آقطی عادت دارد نامرتب رشد کند.

تکثیر

برای تکثیر گیاه آقطی تان سه راه پیش رو دارید. اولا که می توانید گیاه را به وسیله کاشت دانه اش تکثیر کنید، دومین راه تقسیم بوته است و در آخر می توانید به وسیله قلمه گیری گیاه تازهی داشته باشید.

برای تکثیر به روش تقسیم بوته، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند (اگر گیاه را تازه تهیه کرده اید). زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد، اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید و هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید. اگر گیاه را در باغچه کاشته اید باید با احتیاط و بدون آسیب رساندن به ریشه ها، آن را خارج کنید.

روش دیگر تکثیر گیاه، قلمه ساقه است. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد تازه را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

منبع: فوت و فن / thespruce.com

به "آقطی پرورش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقطی پرورش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید